U lipnju, mjesecu Europske kampanje za prava djece čiji su roditelji u zatvoru, u organizaciji pan-europske mreže Children of Prisoners Europe (COPE) i njemačke udruge Treffpunkt iz Nurnberga, u Berlinu je od 11. do 14. lipnja 2024. održan godišnji susret članova mreže i drugih sudionika. Na svim aktivnostima sudjelovale su zamjenica pravobraniteljice za djecu Maja Gabelica Šupljika, kao individualni član mreže, opća tajnica i članica Upravnog odbora te savjetnica Danijela Žagar, kao predstavnica Pravobranitelja za djecu – institucionalnog člana mreže.
Nakon prethodnih pripremnih aktivnosti 11. lipnja održana je sjednica Upravnog odbora COPE mreže, a 12. lipnja održana je godišnja Opća skupština mreže, na kojoj se raspravljalo i glasovalo o godišnjim aktivnostima mreže, financijskim i statusnim pitanjima te prijemu novih članova. Trenutno mreža (punopravni i pridruženi članovi) broji više od 130 članova iz više od 30 zemalja.
Istoga dana, nakon Opće skupštine mreže, održan je Forum ravnopravnosti (COPE Equality Forum), koji se bavio temama jednakosti i nediskriminacije, prvenstveno uzimajući u obzir značaj spola u pogledu podrške djeci pogođenoj zatvorskom kaznom roditelja. Pokušalo se odgovoriti na pitanja: Kako izgleda rodno osjetljiva podrška djeci i roditeljima u zatvoru? Kako su zatvorske prakse i percepcije koje utječu na živote zatvorenih majki i očeva rodno određene? Forum je razmotrio i pitanje kako se spol preklapa i isprepliće s drugim osnovama diskriminacije (npr. etnička pripadnost i razina dohotka), kao i iskustva i potrebe romskih i putujućih obitelji koje prolaze kroz zatvorsku kaznu jednog ili oba svoja člana. Svoja iskustva na ovu temu predstavile su predstavnice iz Hrvatske, Anamarija Sočo iz udruge Status M, Vesna Zelić Ferenčić i Vesna Šumiga iz Uprave za zatvorski sustav i probaciju Ministarstva pravosuđa i uprave te predstavnice irske organizacije Limerick Traveller Network.
Međunarodna konferencija „Razgovarajmo jedni s drugima: međusektorski pristup za djecu čiji je roditelj u zatvoru“ (Let’s Talk to One Another: a cross-sectoral approach for children with a parent in prison) održana je u četvrtak, 13. lipnja 2024. u prostoru Berlinske gradske misije (Berliner Stadtmission). Predstavnici više njemačkih službi i organizacija (Senata za pravosuđe i zaštitu potrošača Berlin, Odjela za dječja prava Saveznog ministarstva za obitelj, starije osobe, žene i mladež, Stručnog centra za dijete i Zaklade Auridis) govorili su o svojim pristupima, postignućima i izazovima. Posebno je bilo inspirativno čuti izlaganje “Od međunarodnih standarda do prakse” stručnjakinja iz njemačkog Nadzornog tijela za Konvenciju o pravima djeteta (Monitoring-Stelle UN-Kinderrechtskonvention Odjela u Njemačkom institutu za ljudska prava – German institute for Human Rights), Claudije Kittel i Judith Feige.
O europskim perspektivama i provedbi Preporuke Vijeća Europe i stručne skupine EuroPris-a govorila je Justina Dzienko, zamjenica direktora Europske organizacije zatvorskih i popravnih službi, a potom je u ime Odbora za prava djeteta UN-a predstavljena aktivnost Odbora u izradi Općeg komentara broj 27 na temu pravosuđa prilagođenog djeci.
Uslijedila su izlaganja o raznim aktivnostima i perspektivama različitih njemačkih udruga: temu suradnje policije i udruga u Velikoj Britaniji predstavio je narednik Russ Massie; o suradnji s pravosuđem govorila je Chandra Gracias, sutkinja Središnjeg građanskog suda u Lisabonu, Portugal; o podršci roditeljima govorile su Christine Maerkl, klinička psihologinja iz Grčke, Dr. Smita Dharmamer, Mangan Trust iz Indije, a o osiguravanju sudjelovanja djece i mladih govorile su predstavnice Annelyn Smit & Winie Hanekamp iz Nizozemske.
Konferencija je okupila oko 200 sudionika iz 20 država, raznih stručnjaka koji se bave ovom temom. Sudionici su imali priliku učiti i umrežiti se s kolegama iz drugih država, međusobno se povezati i razmijeniti primjere dobre prakse.
U četvrtak 14. lipnja 2024. sudionici su imali mogućnost obići dva od ukupno četiri zatvora u Berlinu uz stručno vodstvo: JVA Moabit i JVA Plötzensee. Zamjenica i savjetnica pravobraniteljice za djecu posjetile su zatvor JVA Moabit, berlinski zatvor za odrasle muškarce u pritvoru. U njemu u vrijeme obilaska boravilo je oko 800 zatvorenika (kapacitet zatvora je 950 osoba), pri čemu oko 10% njih čine Nijemci, a ostalo su državljani drugih zemalja. Ovom prilikom sudionici su obišli prostore zatvora, a posebno prostorije u kojima se pod nadzorom obavljaju posjete djece ocu u zatvoru. Posjetitelji su dobili informacije o načinu na koji se provode posjete te o dostupnoj podršci zatvorenicima i djeci, uključujući i višejezične pisane materijale. Podršku zatvorenicima pruža 20 socijalnih radnika i četiri psihologa.
U popodnevnim su se satima razmjenjivale nove perspektive i inicijative iz cijele mreže u neformalnom Kutku umrežavanja (Networking Corner). Zamjenica pravobraniteljice za djecu Maja Gabelica Šupljika je, zajedno sa članicom poljske organizacije Probacja Ewelinom Startek i bivšom predsjednicom mreže Kate Philbrick, predstavila zajedničku aktivnost i suradnju s Europskom mrežom pravobranitelja za djecu (ENOC) u promociji prava djece čiji su roditelji lišeni slobode s proljetnog seminara u Tallinnu u Estoniji održanom tjedan prije.
Na ovom je događanju predstavljena i kampanja mreže COPE pod nazivom “Igra s mamom i tatom” (https://www.gamewithmum-dad.eu/) koja se provodi diljem Europe, a u sklopu koje djeca mogu igrati nogomet s ocem, majkom ili skrbnikom iza zatvorskih zidova. Igra s mamom i tatom inicijativa je mreže COPE, a koncept je uveo i s velikim uspjehom razvio COPE-ov talijanski član, udruga BambiniSenzaSbarre. Mnogi drugi članovi COPE-a, podružnice i partneri organizirali su slične događaje u manjim, lokalnim razmjerima te se rodila ideja povezivanja ovih lokalnih i nacionalnih inicijativa na europskoj razini.