Ženska soba je 18. travnja 2023. pokrenula Nacionalnu kampanju protiv seksualnog nasilja nad djecom. Cilj kampanje je osvještavanje javnosti o rasprostranjenosti seksualnog nasilja i nužnosti uvođenja programa prevencije u više razrede osnovnih škola. Kampanja se pokreće nakon uspješne implementacije programa u 34 osnovne škole diljem Hrvatske, a sastavni je dio europskog projekta Seksualno nasilje – edukacijski i preventivni program 2 – Junior (SNEP 2 – Junior)“ financiranog od EU u okviru Programa o pravima, jednakosti i građanstvu.
Pravobranitelj za djecu je partner na projektu uz udrugu CESI, Udrugu sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež, osnovnih škola iz Petrinje, Rijeke, Ozlja, Slavonskog Broda, Pule i Zagreba te dvije organizacije iz Irske i Švedske.
Na pokretanju kampanje govorile su dr.sc. Maja Mamula, koordinatorica Ženske sobe; Kristina Mihaljević, voditeljica preventivnih programa Ženske sobe; dr.sc. Dubravka Brezak Stamać, ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje i Alma Rovis Brandić viša savjetnica u Agenciji; mr. sc. Nataša Bijelić iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje; Marina Bujas pedagoginja iz Osnovne škole Okučani te mr. sc. Maja Gabelica Šupljika, zamjenica pravobraniteljice za djecu. Skladbu River flows in you izveo je Luka Antun Puljić iz Prve gimnazije, a prikazan je i vizual Ne. Ovo nije film. Ovo je moja priča, kao i jedan od video materijala kreiranih u razvoju projekta.
Maja Gabelica Šupljika u svom je govoru podsjetila na preporuke UN-ovog Odbora za prava djeteta iz 2014. godine, kao i zadnje preporuke iz 2022. kojima Odbor Republici Hrvatskoj preporuča da jača i razvija programe osvještavanja, edukativne programe i kampanje s ciljem prevencije i odgovora na seksualno nasilje, iskorištavanje i zlostavljanje za roditelje, djecu i članove zajednice te da pri tom uključuje djecu. Podsjetila je da Odbor preporuča i da se osigura da svi adolescenti imaju pristup sveobuhvatnoj, dobi primjerenoj, znanstveno utemeljenoj i besplatnoj edukaciji o rodnim stereotipima, o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima; da formulira, uz sudjelovanje djece, sveobuhvatnu politiku za prevenciju, borbu protiv i praćenje svih oblika nasilja nad djecom, uključujući obiteljsko nasilje, zlostavljanje i seksualno iskorištavanje i zlostavljanje, uključujući i ono online; da ojača programe podizanja svijesti i obrazovanja – uključujući kampanje – uz uključivanje djece, kako bi se formulirala sveobuhvatna strategija za prevenciju i borbu protiv zlostavljanja djece.
Slično nalaže i Konvencija Vijeća Europe o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja (Lanzerote konvencija) – da se poduzmu mjere prevencije i zaštite djece. Glavne mjere prevencije su pozorno procjenjivati, zapošljavati i obučavati osobe koje rade u kontaktu s djecom, s jedne strane, te s druge, osigurati da djeca postanu svjesna rizika seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja te načina na koji se mogu zaštititi. Djelotvorna prevencija uključuje: poboljšanje propisa i politika, uspostavljanje strategija zaštite djece, razvijanje kodeksa ponašanja, obučavanje stručnjaka koji rade s djecom te osnaživanje roditelja i osnaživanje djece.
Gabelica Šupljika je naglasila i da, unatoč ovim preporukama i dalje nedostaje sustavna i kontinuirana edukacija o problemu seksualnog nasilja, a potrebu za tom edukacijom iskazuju i djeca i mladi i djelatnici odgojno obrazovnih institucija. Organizacije civilnog društva nadomještaju taj nedostatak i sustavno se uključuju u prevenciju sa svojim programima kao što je i ovaj SVEP program Ženske sobe te onaj prethodni za učenike srednje škole. No, osim kvalitete programa nužna nam još je puna implementacija i održivost programa, njegova dostupnost svoj djeci te promjene u pravosuđu u odnosu na počinitelja i na podršku djeci žrtvama. Uloga škole u zaštiti djece od seksualnog nasilja i uznemiravanja je velika, a uključuje prijavljivanje nadležnim tijelima i postupanje po protokolima, preispitivanje radno-pravne i etičke odgovornosti djelatnika u situacijama seksualnog uznemiravanja, direktnu podršku djeci žrtvama te provođenje preventivnih edukativnih programa za svu djecu.
Upoznala je sudionike i sa zaključkom iz izvješća pravobraniteljice za djecu za 2022. o tome da sadašnji sustav zaštite djece od seksualnog nasilja nije dobro uspostavljen te su nužne izmjene. To se mora postići stvaranjem dobrog normativnog okvira, mijenjanjem sudske prakse i prakse državnog odvjetništva te stvaranjem kvalitetnog sustava podrške i pomoći seksualno zlostavljanom djetetu, dok programi prevencije i edukacije djece moraju biti dostupni svoj djeci pod jednakim uvjetima.