Obilježavanje Dana planete Zemlje

Obilježavanje Dana planete Zemlje

Dan planeta Zemlje (eng. Earth Day) obilježava se 22. travnja diljem svijeta s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja okoliša. Prilika je to za posjetiti na važnost očuvanja okoliša u kontekst ljudskih prava, a naročito prava djece.

Djeca širom svijeta zabrinuta su zbog utjecaja i dosega klimatskih promjena, a opseg i veličina štete za okoliš hitna je i sustavna prijetnja pravima djece na globalnoj razini.

Djeca, kao pokretači promjena, na globalnoj i lokanoj razini, pa tako i u Hrvatskoj,  daju povijesni doprinos ljudskim pravima i zaštiti okoliša kao branitelji ljudskih prava značajno doprinoseći na razne načine, a njihove zahtjeve za hitnim i odlučnim mjerama u borbi protiv globalne ekološke štete treba udovoljiti i ostvariti u najvećoj mjeri.

Tako se velik se broj djece iz cijelog svijeta, na poziv Odbora za prava djeteta Ujedinjenih naroda uključio u konzultacije o Općem komentaru br. 26. – službenim smjernicama UN-a o tome što vlade moraju učiniti kako bi zaštitile prava djece pogođena ekološkom krizom. Odgovori djece, njihovi stavovi i iskustva o pravima djece, okolišu i klimatskim promjenama predstavljat će ključnu ulogu u oblikovanju sadržaja spomenutog Općeg komentara.

Osim navedenoga, članovi Europske mreža pravobranitelja za djecu – ENOC (European Network of Ombudspersons for Children), tijekom 2022. posebnu su pažnju svojim brojnim aktivnostima posvetili pitanjima dječjih prava i klimatske pravde. U te su aktivnosti bila uključena i djeca i mladi kroz ENOC-ovo projekt ENYA 2022 Let’s talk young. Let’s talk about climate justice!” (Neka djeca govore, neka govore o klimatskoj pravdi) sa sloganom koji su za tu priliku formulirala djeca: “To više nije problem budućnosti nego katastrofa koja se odvija u sadašnjosti!”.

Tijekom ovog projekta djeca i mladi intenzivno su se bavili temom utjecaja klimatskih promjena na prava djece i klimatskom pravdom kako bi odraslima pružili vrijedne uvide vezane uz različite aspekte klimatske pravde.

Među ovom djecom i mladima sudjelovala su i djeca iz Hrvatske, okupljeni u Mreži mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu (MMS) i Foruma mladih 16 +, zajedno s djecom i mladima iz Andaluzije/Španjolska, Albanije, Baskije/Španjolska, Belgije, Flandrije, Katalonije/Španjolska, Estonije, Francuske, Grčke, Italije, Jerseya, Malte, Sjeverne Irske/UK, Poljske, Škotske/UK, Slovačke i Walesa/ UK. Oni su u svojim državama i regijama tijekom nekoliko mjeseci intenzivno provodili razne aktivnosti, izradili su svoje preporuke, koje su potom objedinili na ENYA Forumu koji je održan u lipnju 2022. u Bilbau u Španjolskoj. Te su preporuke predstavljene odraslima na godišnjoj konferenciji ENOC-a održanoj u rujnu 2022. u Reykjaviku na Islandu, a pridonijele su Stajalištu ENOC-a o dječjim pravima i klimatskoj pravdi.

Ove aktivnosti članova ENOC-a i mladih rezultirale su donošenjem Stajališta ENOC-a o dječjim pravima i klimatskoj pravdi. Ovo Stajalište posljedica je zabrinutosti članica ENOC-a za dječja prava povezana s okolišem, a posebno zbog neposredne opasnosti od klimatske krize. Članice ENOC-a tim svojim dokumentom nastoje potaknuti države, Europsku komisiju i Vijeće Europe da poduzmu odgovarajuće mjere radi poštovanja, zaštite i ostvarivanja prava djece na zdrav okoliš. Naročito ih pozivaju da poduzmu mjere za ublažavanje klimatske krize kako bi djeca i budući naraštaji mogli imati zdravu budućnost.

Ovim stajalištem ENOC poziva države, nacionalna, regionalna, europska i međunarodna tijela te sva druga relevantna tijela da donesu niz preporuka kako bi se:

  • osigurali najbolji interesi djece u djelovanju u području klime i okoliša,
  • obrazovala djeca, mladi i odrasli o ljudskim pravima, uključujući ona povezana s okolišem,
  • poštovalo pravo na traženje, dobivanje i prenošenje informacija za djecu,
  • poštovalo pravo djece na slobodno izražavanje mišljenja i da se njihova mišljenja uvažavaju,
  • poštovalo pravo djece na slobodu udruživanja i mirnog okupljanja i
  • poštovalo pravo djece na pristup pravosuđu.

Cjelovito stajalište s konkretnim prijedlogom preporuka dostupno je na mrežnoj stranici ENOC-a, zajedno s prijevodom na hrvatski jezik.

Očekujemo da će ovi dokumenti biti poticaj svim nadležnim tijelima u Hrvatskoj da dodatno razmotre ovu temu i kratkoročno i dugoročno poduzmu mjere za zaštitu prava djece na zdrav okoliš, o čemu im je dostavljena i preporuka pravobraniteljice za djecu, o čemu smo im uputili informacije i preporuku.

Osim navedenoga, podsjećamo da je Odbor za prava djeteta UN-a, u svojim je Zaključnim primjedbama o kombiniranom petom i šestom periodičnom izvješću Hrvatske, prepoznajući relevantnost utjecaja klimatskih promjena na prava djeteta preporučio da Republika Hrvatska:

(a) Usvoji hitne mjere ublažavanja u skladu s ciljevima emisija stakleničkih plinova i rokovima u skladu s međunarodnim obvezama utvrđenim Pariškim sporazumom.

(b) Stavi pravo i sudjelovanje djece u središte nacionalnih i međunarodnih strategija prilagodbe i ublažavanja klimatskih promjena.

(c) Poveća svijest i spremnost djece za klimatske promjene i prirodne katastrofe uključivanjem ovog predmeta u školski kurikulum i programe osposobljavanja učitelja.

Stoga, u obilježavanju Dana planeta Zemlje, pravobraniteljica za djecu poziva odrasle na  poduzimanje mjera radi poštovanja, zaštite i ostvarenja prava djece na zdrav okoliš. Očekujemo da će ovome pridonijeti i Nacionalni plan oporavka i otpornosti 2021.-2026., kao okvir za ostvarenje reformi, razvojnih, socijalnih, okolišnih i svih drugih ciljeva Vlade.