Centar za nestalu i zlostavljanu djecu (CNZD) organizirao je Okrugli stol “Mentor/ica kao zaštitni čimbenik u prevenciji ovisnosti”, 28. rujna 2022. Na tom je skupu, koji je CNZD organizirao u svome novom prostoru u Višnjevcu kod Osijeka, predstavljen projekt pod nazivom “Najbolji ja – sveobuhvatni program selektivne prevencije ovisnosti”. Projekt financira Ministarstvo zdravstva, a provodi se od početka 2020. do kraja 2022. godine. Okrugli stol pratila je savjetnica pravobraniteljice za djecu Sanja Vladović.
Projekt je nastavak mentorskih programa koje CNZD provodi niz godina u radu s djecom i mladima u riziku ili s već nastalim problemima u ponašanju, koja se nalaze u domu za djecu i domu za odgoj. Koncept rada preuzet je iz projekta “Veliki brat, velika sestra”, koji se provodio u nekim ustanovama u Hrvatskoj i koji je putem strukturiranih aktivnosti i izgradnje odnosa između djeteta i mentora utjecao na razvoj psihosocijalnih vještina kod djece. Pod vodstvom mentora u dobi od 18 do 35 godina, djeca i mladi na kvalitetan i organiziran način provode slobodno vrijeme, te ih se potiče na usvajanje zdravih životnih navika, čime se sprečava razvijanje ovisnosti.
Riječ je o selektivnom preventivnom programu, a mentore volontere educiraju članovi stručnog tima CNZD-a te im pružaj kontinuiranu podršku u radu. Program je primjer dobre preventivne prakse i evaluiran je, a osim na ovisnosti, utječe i na prevenciju ostalih problema u ponašanju.
Na skupu su predstavljeni načini na koje se angažiraju i educiraju mentori, posebice način probira i “uparivanja” s djetetom, pri čemu psiholozi koriste i psihologijske dijagnostičke metode, kako bi sva prava i interesi djece-korisnika bili zaštićeni. Predočeno je i u kojim aktivnostima mentori i djeca provode slobodno vrijeme, te su predočene i pozitivne povratne informacije djece i mentora o provođenju programa i njihovom osobnom doživljaju te provedbe. (Ilustracija CNZD)