Sastanak o unapređenju skrbi za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi

Sastanak o unapređenju skrbi za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi

Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević organizirala je sastanak na temu unapređenja skrbi o djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi 20. veljače 2023. u Uredu pravobranitelja za djecu u Zagrebu. Na sastanku su prisustvovale i savjetnice pravobraniteljice za djecu – Lidija Petrović, Davorka Osmak Franjić i Valentina Paver.

Uredu pravobraniteljice za djecu obratili su se djelatnici iz nekoliko područnih ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad ukazujući na nedostatak smještajnih kapaciteta za djecu čiji su život, zdravlje i dobrobit ugroženi u biološkim obiteljima i koje je potrebno smjestiti u ustanove ili udomiteljske obitelji. Sastanak na ovu temu održali smo i u travnju 2022. godine.

Na sastanku su prisustvovali predstavnici Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Hrvatskog zavoda za socijalni rad – Područnih ureda Zagreb, Koprivnica, Čakovec i Đurđevac, Dječjeg doma Zagreb, Centra za pružanje usluga u zajednici Svitanje, Centra za pružanje usluga u zajednici Lipik te Foruma za kvalitetno udomiteljstvo djece.

Stručni djelatnici iz područja socijalne skrbi naglasili su kako je povećan broj djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi te kako postoje teškoće u realizaciji smještaja, čak i za djecu koja su iz obitelji izdvojena žurnom mjerom zbog opasnosti za život, zdravlje i dobrobit. Ovaj je problem posebno izražen na području Koprivničko-križevačke i Međimurske županije te Grada Zagreba.

Također je istaknut i problem nedovoljnog broja udomiteljskih obitelji, iako su izmjene Zakona o udomiteljstvu iz veljače 2022. godine trebale rezultirati većim interesom udomitelja.

Ovdje iznosimo najvažnije zaključke sa sastanka:

  • potrebno je osigurati dodatne smještajne kapacitete u ustanovama kroz smještaj i organizirano stanovanje uz sveobuhvatnu podršku;
  • za područje Grada Zagreba, Koprivničko-križevačke i Međimurske županije potrebno je otvoriti prostore za smještaj djece u dobi do sedam godina, s obzirom da su za tu dobnu skupinu djece najizraženije potrebe smještaja;
  • potrebna su dodatna zapošljavanja u sustavu socijalne skrbi;
  • potrebno je i dalje razvijati kvalitetne usluge i intervencije za obitelji  koje  svojim postupcima ugrožavaju razvoj i prava djeteta kako bi se izbjeglo  izdvajanja djeteta iz obitelji te njegov smještaj u dom ili drugu obitelj;
  • potrebno je pružati stručnu pomoć i podršku obiteljima čija su djeca privremeno povjerena drugoj osobi, ustanovi socijalne skrbi ili udomiteljskoj obitelji kako bi roditelji promijenili svoje ponašanje i kako bi se ostvarili uvjeti za povratak djeteta u biološku obitelj; te
  • potrebno je povećati informiranost javnosti kroz jače kampanje u lokalnim zajednicama u odnosu na novine koje donosi Zakon o udomiteljstvu kao i promjene drugih zakona koje se odražavaju na status udomitelja (povećanje naknada, udomiteljski dopust i cijene energenata za pružatelje socijalnih usluga).