U Tallinnu, glavnom gradu Estonije, 3. i 4. lipnja 2024. održan je proljetni seminar Europske mreže pravobranitelja za djecu (ENOC). Tema prvog dana seminara bila je Zaštita i promocija prava djece u alternativnoj skrbi, a tema drugog dana odnosila se na prava djece čiji su roditelji u zatvoru. Domaćin ovog skupa bio je estonski pravobranitelj za djecu Andres Aru.
Skupu su nazočile pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević i zamjenica pravobraniteljice Maja Gabelica Šupljika. Prvi dan predavanja i radionice odnosili su se na prava djece koja su smještena u alternativnoj skrbi, univerzalne probleme u Europi, no i na standarde skrbi o ovoj skupini djece. Prava djece u alternativnoj skrbi bit će i tema godišnje konferencije ENOC-a.
Drugog dana seminara je Maja Gabelica Šupljika moderirala i izlagala na panelu Dijeljenje dobre prakse i iskustava ureda pravobranitelja za djecu u odnosu na djecu čiji su roditelji u zatvoru. Govorila je kao predstavnica hrvatskog Pravobranitelja za djecu te ujedno kao članica pan-europske mreže Children of Prisoners Europe (COPE). Predstavila je aktivnosti Pravobranitelja za djecu RH u odnosu na prava djece čiji su roditelji u sukobu sa zakonom od 2006. godine do danas te međunarodne događaje koji su Uredu pravobraniteljice za djecu poslužili kao smjernice za rad i u kojima je Ured aktivno sudjelovao. Također je govorila o publikacijama i materijalima koje je Ured tiskao na tu temu te o projektu “S obje strane rešetke” koji je Ured proveo u partnerstvu s Osnovnom školom Nikole Tesle iz Rijeke. U svojem izlaganju istaknula je i kako se radi o širokom rasponu tema i situacija djetetove ranjivosti te predstavila integrativni, multidisciplinarni, među-sustavni i sveobuhvatni pristup Ureda prema ovoj ranjivoj skupini djece, prijave kršenja prava ove skupine djece tijekom 18 godina, kao i praktične i pozitivne promjene u hrvatskim zatvorima. Zaključila je s nizom postojećih izazova, kao i s lekcijama naučenima tijekom gotovo dva desetljeća bavljenja s dobrobiti djece čiji su roditelji u sukobu sa zakonom i mogućnostima podrške koju smo im dužni pružiti.
Osim hrvatskih iskustava, na panelu su prikazane prakse iz Estonije, Grčke, Italije i s Islanda.
Predstavnice COPE mreže Kate Philbrick (Škotska) i Ewelina Startek (Poljska) održale su radionicu o mapiranju prava djece i njihovog ugrožavanja u različitim ranjivim situacijama kada je roditelj uhićivan ili osuđen na izdržavanje kazne zatvora.