U organizaciji udruge Roditelji u akciji – RODA održana je 3. prosinca 2024. godine u Zagrebu tematska konferencija pod nazivom „Roditelji – između osobnog i društvenog“. Na konferenciji se raspravljalo o današnjem roditeljstvu koje se suočava s brojnim društvenim promjenama i novim izazovima u ispunjavanju roditeljskih odgovornosti i očekivanja, u čemu je roditeljima potrebna podrška cijelog društva.
Na početku konferencije okupljenima su se obratili Branka Mrzić Jagatić iz udruge RODA, mr. sc. Maja Gabelica Šupljika iz Ureda pravobranitelja za djecu i Maja Mustač iz Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva, koje su naglasile važnost ovog skupa i potrebu za sustavnom podrškom roditeljima u suočavanju s novim društvenim izazovima.
Zamjenica pravobraniteljice za djecu Maja Gabelica Šupljika u uvodnom je pozdravu govorila o doživljaju roditelja, ulaganju emocionalnog i materijalnog napora te aktivnostima i ponašanjima kroz koja se grade odnosi između djeteta i roditelja. Naglasila je i da se tema konferencije odnosi na široki prostor izazova, ali i mogućnosti i prilika za roditelje i za društvo. Upozorila je i na važnost ravnoteže između osobnog i društvenog u kontekstu ravnoteže naših različitih identiteta te je govorila o prijavama vezanim za roditeljstvo Uredu pravobranitelja za djecu i o preporukama koje su proizišle iz dijaloga Ureda s donositeljima odluka i sa stručnjacima.
Prisutnim sudionicima konferencije obratila se i državna tajnica Ministarstva za demografiju i useljeništvo Željka Josić, koja je istaknula važnost davanja podrške roditeljima na svim razinama te je govorila o roditeljstvu i demografskim trendovima u suvremenom društvu.
O percepciji javnosti o demografskim promjenama i izazovima modernog roditeljstva u Hrvatskoj poput pritisaka na roditelje, društvenih i institucionalnih izazova, financijskih prepreka i briga te o rezultatima istraživanja IPSOS-a govorile su Tatjana Petrović i Branka Hodak. Prof. dr. sc. Ivana Dobrotić s Katedre za socijalnu politiku Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta u Zagrebu izlagala je o modernim izazovima roditeljstva i socijalnoj državi uz pitanje „Što smo postigli i kako dalje?“, uključujući rodnu perspektivu roditeljstva i uključivanje očeva u obiteljski život.
Fertilitetne namjere i roditeljstvo u Hrvatskoj na temelju rezultata iz demografskog istraživanja GGP Hrvatska (Generations & Gender Programme) predstavila je doc. dr .sc. Petra Međimurec s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, a o izazovima i prilikama mladih u Hrvatskoj danas govorio je Marin Capan, predsjednik Mreže mladih Hrvatske.
O motivaciji i namjerama u odnosu na roditeljstvo te podacima iz istraživanja na studentskoj populaciji govorila je Katarina Jelić, mag. psych. s Fakulteta hrvatskih studija u Zagrebu, u izlaganju pod naslovom Može li se želja za djecom predvidjeti. Suosnivačica i voditeljica Centra za reproduktivno mentalno zdravlje izv. prof. dr. sc. Sandra Nakić Radoš, s Hrvatskog katoličkog sveučilišta, govorila je o roditeljskom sagorijevanju u izlaganju Više od iscrpljenosti: razumijevanje i prevencija roditeljskog sagorijevanja. Moderatorica konferencije bila je Ivanka Zorić.
Nakon izlaganja, održan je panel na kojem su sudjelovali promotori tema vezanih uz roditeljstvo: Irena Orlović (HarfA), Lana Gojak Bajt (Mame kod Lane), Sonja Švajhler (Supermame) i Striček Duško, koji su svojim iskustvima i prisutnošću na društvenim mrežama okupili tisuće pratitelja i pratiteljica. Panel je moderirala Martina Tomčić, a tema rasprave bila je važnost društvene podrške roditeljima te kako društvene mreže mogu pomoći u stvaranju zajednice koja dijeli iskustva i nudi podršku.
Konferencija je, osim u Zagrebu uživo, bila dostupna i online, putem društvenih mreža udruge RODA te platforme Zoom. Organizatori su osigurali i prevoditelje za hrvatski znakovni jezik, čime je konferencija postala dostupna i osobama s invaliditetom.