Obitelji s djecom koje žive u siromaštvu suočavaju se, između ostalog, s dugogodišnjim problemom osiguravanja primjerenog stanovanja, koji postaje sve veći zbog porasta cijena nekretnina i najamnina te nedovoljnog stambenog fonda u vlasništvu gradova, općina i države. Ne postoji nacionalna politika koja nudi rješenja za primjereno stanovanje djece socijalno ugroženih obitelji, stoga je pronalazak rješenja većinom prepušten jedinicama lokalne samouprave (gradovima i općinama), čije su mogućnosti puno manje u odnosu na potrebe građana.
Jedan od gradova koji nudi nekoliko oblika pomoći socijalno ugroženim građanima u osiguravanju primjerenog stanovanja je Grad Rijeka, stoga je na inicijativu pravobraniteljice za djecu Helence Pirnat Dragičević 13. rujna 2024. godine održan sastanak s gradonačelnikom Grada Rijeke Markom Filipovićem, njegovim zamjenikom Goranom Palčevskim, pročelnicom Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života Karlom Mušković, njezinom pomoćnicom Jasnom Grgurić Malović te pročelnicom Upravnog odjela za gradsku imovinu Denis Šulina.
Na sastanku se razgovaralo o praksi Grada Rijeke vezano uz socijalno stanovanje, nedostatku nacionalne strategije te uočenim problemima i mogućim rješenjima. Saznanja prikupljena na ovom sastanku Uredu pravobranitelja za djecu poslužit će za razmjenu informacija i s predstavnicima drugih gradova/općina, kao i za daljnje inicijative po pitanju prava djece na primjeren životni standard.
Na sastanku su, osim pravobraniteljice za djecu, sudjelovale njezine savjetnice Ana Albrecht Čekada i Danijela Žagar.
Nakon sastanka pravobraniteljica je sa savjetnicom i predstavnicama Grada obišla nužni smještaj u Rijeci u kojem žive i djeca. Naime, Grad Rijeka privremeno stambeno zbrinjava socijalno ugrožene građane koji ispunjavaju uvjete u objekte koji zadovoljavaju minimalne životne potrebe korisnika, što podrazumijeva korištenje jedne ili više prostorija i sanitarnog čvora te korištenje električne energije i komunalnih usluga.