Stručni skup “Djeca u sukobu sa zakonom i jezične poteškoće”

Stručni skup “Djeca u sukobu sa zakonom i jezične poteškoće”

Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević je dana 16. prosinca 2024. sudjelovala na stručnom skupu u organizaciji Udruge sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež (USZM) i u okviru EU COST Action CA 22139, pod nazivom „Djeca u sukobu sa zakonom i jezične poteškoće“.

Na skupu je predstavljena provedba europskog projekta o djeci u sukobu sa zakonom i njihovim jezičnim poteškoćama, koji se provodi u razdoblju od 2023. do 2026. godine u više europskih država, a s ciljem osviješćivanja zanemarene i nedovoljno vidljive jezične potrebe ove ranjive skupine djece koja dovodi do otežanog ostvarivanja njihovih prava u pravosudnim postupcima.

U svojem uvodnom izlaganju pravobraniteljica za djecu naglasila je kako je sudjelovanje djece u sudskim postupcima, uz ostvarivanje svih njihovih prava, moguće jedino ako dijete razumije postupak i ako može jasno iskazati svoje mišljenje. Djeca koja čine kaznena djela, osim što su često nerazvijenog rječnika i jezičnog poimanja koje je u skladu s razvojnom dobi, često potječu iz socijalno depriviranih sredina i obrazovno su zapuštena te nemaju verbalne vještine primjerene kronološkoj dobi. Upravo je zato nužno osvijestiti i senzibilizirati stručnjake koji mogu i trebaju ovoj djeci pružiti primjerenu pomoć i zaštitu tijekom svih postupaka kako bi djeca mogla aktivno sudjelovati u svakom sudbenom i upravnom postupku.

Na stručnom su skupu izlaganja na temu jezičnih poteškoća održale izvanredna prof. dr. Aleksandra Perović s Univerziteta College London, dr. sc. Ljiljana Jeličić s Instituta za eksperimentalnu fonetiku i govornu patologiju iz Beograda, sutkinja Visokog kaznenog suda RH dr. sc. Lana Peto Kujundžić te predstavnice akademske zajednice (Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatskih studija i dr.). U izlaganjima su, između ostalog, komentirale rezultate istraživanja koji ukazuju na važnost i povezanost smetnji govora s neadekvatnim tretmanom djece u sukobu sa zakonom, kao i na važnost komunikacije na jeziku prilagođenom djeci.

Na stručnom skupu sudjelovali su predstavnici sustava pravosuđa, socijalne skrbi, obrazovanja, zdravstva i organizacija civilnog društva.