U Hrvatskome saboru o štetnom utjecaju energetskih pića na djecu

U Hrvatskome saboru o štetnom utjecaju energetskih pića na djecu

U Hrvatskom saboru su 1. prosinca 2022. predstavljeni rezultati ankete o korištenju energetskih pića među učenicima srednjih i osnovnih škola na području Varaždinske županije te se raspravljalo o štetnosti energetskih pića na dječje zdravlje i dobrobit kao i koje su mogućnosti i mjere kojima bi se eliminirala dostupnost energetskih pića djeci. Riječ je o anketi provedenoj na inicijativu Savjeta za zdravlje Varaždinske županije na reprezentativnom uzorku većem od 5300 učenika, a koja je pokazala zabrinjavajuće rezultate prema kojima energetska pića konzumira 65 % učenika osnovnih škola i 85 % učenika srednjih škola.

Potpredsjednica Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku Hrvatskoga sabora Maja Grba Bujević istaknula je važnost teme konzumacije energetskih pića koja je u porastu, pogotovo kod mladih kao i da o ovoj temi treba govoriti u Hrvatskom saboru, koje je zakonodavno tijelo, ali i tijelo koje savjetodavnim radom o određenoj problematici može dati zamašnjak u onome što predstoji, a to je zakonski okvir. Rezultate ankete predstavile su predsjednica Savjeta za zdravlje Varaždinske županije doc. dr. sc. Spomenka Kiđemet-Piskač, specijalist neurologije, subspecijalist za kronične neurodegenerativne bolesti iz Opće bolnice Varaždin, te članica Savjeta, pročelnica Odjela za sestrinstvo na Sveučilištu Sjever, izv. prof. dr. sc. Marijana Neuberg, a važnost teme istaknuo je i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.

Okrugli stol je zaključila  Saborska zastupnica iz Varaždinske županije Nadica Dreven Budinski zaključkom da se putem Hrvatske zajednice županija s rezultatima istraživanja provedenih u Varaždinskoj županiji trebaju upoznati sve županije, kako bi i same inicirale provođenje aktivnosti po uzoru na Savjet za zdravlje Varaždinske županije, s ciljem smanjenja konzumiranja energetskih pića među djecom i mladima.

Na ovome skupu bili su i predsjednica Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskog Sabora Vesna Bedeković, ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja Vesna Šerepac, državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić, posebna savjetnica ministra zdravstva dr. Vera Katalinić-Janković, posebni savjetnik ministrice turizma i sporta Josip Pavić, dr. sc. Lea Pollak iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo te pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu skrb, civilno društvo i hrvatske branitelje Ljubica Božić, ravnatelj Doma zdravlja Varaždinske županije doc. dr. sc. Jurica Veronek te predsjednik Savjeta mladih Varaždinske županije Josip Cestar.

U raspravi je sudjelovala i zamjenica pravobraniteljice za djecu mr. sc. Maja Gabelica Šupljika koja je upozorila da konzumacija energetskih pića kod djece predstavlja ugrožavanje niza prava iz Konvencije o pravima djeteta kao što su: pravo preživljavanje i život, na zdravlje, zaštitu od štetnih utjecaja, od zavaravajućeg oglašavanja, prvo na informiranost, na igru i slobodno vrijeme. Navela je kako je zabrinjavajuće da se u javnosti ne prepoznaju opasnosti od ovih napitaka i da se one ne shvaćaju ozbiljno, te da djeca ni njihovi roditelji nisu upoznati s mogućim rizicima i štetnim djelovanjem. Dodatni razlog za zabrinutost je i niska cijena nekih energetskih napitaka. Dio istraživanja se odnosi na stavove djece prema energetskim pićima. Zbog toga, kada odlučujemo kojim mjerama ćemo se suprotstaviti štetnosti energetskih napitaka trebamo voditi računa o sve tri sastavnice stava: nastojati izazvati negativni osjećaj djeteta prema takvom piću, informirati dijete o štetnim posljedicama i na kraju promijeniti ponašanje djece koja već konzumiraju ili jačati otpornost prema ovim pićima one djece koja ga nisu pila, dodala je.

Iako, zabrana prodaje energetskih napitaka mlađima od 18 godina sama po sebi nije dovoljna mjera za zaštitu djece, ona bi bila poruka o štetnosti takvih proizvoda. Stoga se nameće nužnost šireg i temeljitijeg informiranja, djece i roditelja, o mogućim rizicima od konzumiranja energetskih napitaka, istaknula je M. Gabelica Šupljika. Navela je i kako bi bilo korisno pokrenuti kampanje kojima bi se osvijestili rizici i opasnosti za zdravlje djece, a osim pojačavanja javnozdravstvenih i medijskih kampanja, potrebno je i kroz odgojno-obrazovni sustav trajno provoditi preventivne programe te snažnije utjecati i na djecu, i na roditelje, kako bi se pridonijelo razvoju zdravih životnih navika i očuvanju zdravlja djece i mladih. (Foto: HINA, snimio T. Pavlek)