VIII. Regionalna konferencija Tijela za ravnopravnost Jugoistočne Europe održana u Sarajevu

VIII. Regionalna konferencija Tijela za ravnopravnost Jugoistočne Europe održana u Sarajevu

U organizaciji pravobranitelja za ljudska prava Bosne i Hercegovine, 27. studenoga 2024. održana je u Sarajevu VIII. Regionalna konferencija Tijela za ravnopravnost Jugoistočne Europe pod nazivom „Obaveze u odnosu na Direktive o jačanju tijela za jednakost.” Na konferenciji su sudjelovali predstavnici tijela za jednakost, pravobraniteljskih institucija, Europske mreže tijela za jednakost (Equinet), Vijeća Europe, Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini, međunarodnih agencija i nevladinih organizacija.

Tijela za ravnopravnost igraju ključnu ulogu u borbi protiv diskriminacije, unaprjeđenju jednakosti, promoviranju pozitivnih društvenih promjena i zaštiti građana od diskriminacije. Zakonodavstvom EU-a i nizom direktiva o jednakosti propisuje se da sve države članice EU-a moraju osnovati nacionalna tijela za jednakost radi rješavanja slučajeva diskriminacije na temelju spola te rasnog ili etničkog podrijetla.

Vijeće Europske unije usvojilo je dvije nove Direktive: Direktiva Vijeća (EU) 2024/1499 i Direktiva (EU) 2024/1500 od 7. svibnja 2024. o standardima za tijela za jednakost, s ciljem utvrđivanja minimalnih zahtjeva za funkcioniranje tijela za promicanje jednakog postupanja, kako bi se osiguralo da ona budu ovlaštena i učinkovita za zaštitu građana i žrtava diskriminacije na najbolji mogući način. Direktive određuju mandat, neovisnost, sredstva, zadatke i ovlasti tijela za ravnopravnost da sudjeluju u sprječavanju diskriminacije i podizanju svijesti, pružanju pomoći žrtvama te da dijele slične minimalne standarde, poput osiguravanja neovisnih tijela za ravnopravnost, odgovarajućih ljudskih, tehničkih i financijskih resursa, osnaživanje tijela za ravnopravnost u širenju najboljih praksi, sprječavanju diskriminacije i promicanju jednakog tretmana, povećanju ovlasti za istraživanje navoda o diskriminaciji i sudjelovanja u rješavanju nacionalnih sporova u skladu s nacionalnom praksom.

Cilj Konferencije bila je suradnja između tijela za jednakost Jugoistočne Europe kroz razmjenu znanja, najboljih praksi i iskustava u izazovima koje ove dvije Direktive i njihova implementacija stavljaju pred države članice Europske unije i zemlje kandidatkinje u cilju postizanja minimalnih standarda zaštite od diskriminacije.

Na konferenciji je sudjelovala savjetnica pravobraniteljice za djecu Nina Ćurčić.