Za veći angažman države u dokidanju dječjeg siromaštva

Za veći angažman države u dokidanju dječjeg siromaštva

U Gradskoj vijećnici Grada Rijeke, 14. prosinca 2022. održan je stručni skup, koji je organizirala pravobraniteljica za djecu, pod naslovom “Kako prekinuti začarani krug siromaštva i pružiti djeci jednake prilike”. O problemima koji su se istaknuli u dosadašnjem praćenju ekonomskih i socijalnih prava djece, o novim rezultatima istraživanja dječjeg siromaštva te aktualnim mjerama koje se poduzimaju u vezi sa školskom prehranom djece, kao i ostvarivanju obveza Hrvatske u iskorjenjivanju dječjeg siromaštva, prema EU jamstvu za djecu, na skupu su podatke i prijedloge, uz pravobraniteljicu za djecu, iznijele stručne osobe iz sustava socijalne skrbi, lokalne samouprave, civilnog društva i akademske zajednice. Iz njihovih su izlaganja i razmjene ideja proizašli zaključci koje će pravobraniteljica za djecu uključiti u svoje daljnje inicijative u zaštiti dječjih prava. Skup je moderirala savjetnica pravobraniteljice za djecu Ana Albrecht Čekada.

Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević ukazala je na posljedice siromaštva koje onemogućuje djecu u ostvarivanju jednakih prilika za rast i razvoj te utječu na sva područja života djeteta – zdravlje, kognitivni razvoj, obrazovanje, socijalizaciju, stanovanje, obiteljske odnose i drugo. Smanjene prilike za rast i razvoj povećavaju šanse da će dijete i odrasloj dobi ostati u začaranom krugu siromaštva. Zato se njezin Ured osobito zalaže za propisivanje mentorstva za djecu, kao nove socijalne usluge koja bi omogućavala individualiziran i planiran pristup djetetu, podršku u obrazovanju, uključivanju u aktivnosti koje potiču razvoj njegovih vještina i potencijala ili pružanje podrške stručnjaka, ovisno o uočenoj djetetovoj teškoći i potrebi, s ciljem nadilaženja posljedica siromaštva i socijalne isključenosti te ostvarenja jednakih prilika za rast i razvoj.

Među teškoćama u ostvarivanju ekonomskih prava djece, osobito se ističe nemogućnost mnogih socijalno ugroženih obitelji da osiguraju djeci primjereno mjesto za stanovanje te nepostojanje plana države u osiguranju primjerenog stanovanja djeci iz takvih obitelji.

Pročelnica Odjela gradske uprave za zdravstvo i socijalnu skrb Grada Rijeke Karla Mušković, predstavila je nastojanje Grada Rijeke da se osiguravanjem stanova i nužnog smještaja te socijalnim programom pomogne socijalno ugroženim građanima. Rijeka nudi usluge vezane uz stanovanje i u većoj mjeri od ostalih jedinica lokalne samouprave, no uočeni problemi,  koji utječu na prava djece, potvrđuju potrebu za sustavnim uređenjem pitanja stanovanja socijalno ugroženih građana u Hrvatskoj, te uključivanjem države u ovo pitanje u većoj mjeri.

Djelatnice Centra za socijalnu skrb Rijeka Nera Peranić i Zvonka Beg Kvaternik, opisale su pomoć koju Zakon o socijalnoj skrbi nudi socijalno ugroženim građanima, pri čemu novčane pomoći ne pokrivaju troškove života korisnika. Nedostatke u sustavu socijalne skrbi, u području pružanja socijalnih usluga, upotpunjuje civilno društvo, pa tako riječka udruga Centar za kulturu dijaloga (CeKaDe) svojim programom socijalne inkluzije Moje mjesto pod suncem nudi podršku djeci, koja je ujedno i dobar primjer u promišljanju modela mentorstva za djecu. Voditeljica programa Sandra Grozdanov posebno je naglasila važnost individualiziranog pristupa i reagiranje na stvarne potrebe pojedinog djeteta te je opisala podršku u učenju koju spomenuta udruga pruža djeci kroz instrukcije, radionice, ali i prepoznavanje talenta djeteta kojeg vrlo brzo uključuju u aktivnosti njegovog daljeg razvijanja, ili pak prepoznavanje teškoće djeteta, kojem zatim osiguravaju stručnu pomoć. U fokusu svih usluga su djeca, no uključeni su i roditelji. Primjeri koje je iznijela ukazuju na dobre rezultate i pomake u životu pojedine djece.

O rezultatima najnovijeg istraživanja o dječjem siromaštvu, provedenom na području Rijeke i Gospića u 2021. godini, izvijestili su sociolog i znanstvenik s Ekonomskog instituta u Zagrebu dr. sc. Paul Stubbs i Gordana Šimunković s Medicinskog fakulteta u Rijeci. Iz zabrinjavajućih rezultata proizašle su preporuke: izrada Strategije socijalne skrbi, bolje prikupljanje statistika o siromaštvu, osnivanje Dječjeg opservatorija Rijeka, multisektorski forum o dobrobiti djece, socijalne usluge među kojima i socijalno mentorstvo namijenjeno roditeljima i djeci, razvoj socijalnih inovacija i druge. Ostvarenje navedenih preporuka pravobraniteljica će također pratiti u daljem radu.

Profesorica Pravnog fakulteta u Zagrebu dr. sc. Marijana Kletečki Radović, predstavila je inicijativu za osiguravanje besplatne školske prehrane svakom djetetu, započetu prije više od dvije godine, a za koju očekujemo da će se konačno uspješno ostvariti osiguravanjem sredstava Vlade RH za tu namjenu.

Na kraju skupa, nacionalna koordinatorica Europskog jamstva za djecu i ravnateljica Zavoda za socijalni rad Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Tatjana Katkić Stanić, upoznala je prisutne sa sadržajem nacrta Nacionalnog akcijskog plana za provedbu EU jamstva za djecu. Predstavljene su mjere za ostvarenje prava djece na predškolski odgoj i obrazovanje, prava na školsko obrazovanje i slobodne aktivnosti, prava na prehranu, zdravstvenu zaštitu, primjereno stanovanje i usluge u zajednici. Nakon što je sadržaj ovog plana po prvi put na ovaj način predstavljen javnosti, Ured pravobraniteljice za djecu nastavit će pratiti ostvarivanje predviđenih mjera usmjerenih dokidanju dječjeg siromaštva.