Izbornik

25 godina Nacionalnog programa za dobrobit djece „Gradovi i općine – prijatelji djece“

25 godina Nacionalnog programa za dobrobit djece „Gradovi i općine – prijatelji djece“

U organizaciji Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske, 10. prosinca 2024. godine u prostoru Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu održano je svečano savjetovanje povodom 25 godina „Gradova i općina-prijatelja djece“, najvećeg nacionalnog programa za dobrobit djece u Hrvatskoj.

Na svečanom savjetovanju uručena priznanja za Naj-akcije za djecu u 47 gradova i općina, a Grad Sveti Ivan Zelina dobitnik je titule Grad/Općina-prijatelj djece u Hrvatskoj.

Uvodne riječi okupljenim uzvanicima uputili su predsjednica Odbora za obitelj, mlade i sport Hrvatskog sabora Vesna Vučemilović, zamjenica pravobraniteljice za djecu Tatjana Holjevac, predstavnica Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Monika Begić, predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku Luisa Brumana i predstavnik Grada Zagreba Darko Tot.

Zamjenica pravobraniteljice za djecu Tatjana Holjevac čestitala je Savezu društava „Naša djeca“ 25. obljetnicu programa koji se provodi u općinama i gradovima diljem Hrvatske za dobrobit djece te zahvalila na ustrajnosti u promicanju dječjih prava u našem društvu i prilici da se svake godine na savjetovanjima razmijene stavovi, iskustva i mišljenja o temama koje su važne za svakodnevni život djece u sredinama u kojima žive i ostvaruju svoja prava.

Na zajedničkom panelu djece i odraslih o tome „Kako živimo Konvenciju UN-a o pravima djeteta“  sudjelovala su djeca iz Dječjeg vijeća Koprivnica i Svetog Ivana Zeline, Sonja Borovčak, predsjednica Saveza DND, Marijana Šalinović iz Ureda UNICEF-a, Marija Hegeduš Jungvirth iz Hrvatskog društva socijalne i preventivne pedijatrije, zamjenik gradonačelnika Grada Zaprešića Alan Labus i načelnik Općine Petrijanec Željko Posavec, uz moderiranje prof. dr. sc. Ivane Borić, stručnjakinje za dječju participaciju.

Na panelu su iznesena iskustva djece o tome što sve gradovi i općine trebaju raditi za djecu da bi se djeca u njima osjećala prijateljski i sigurno te imala kvalitetno obrazovanje i zdravlje, sadržaje za učenje, igru, slobodno vrijeme, ali i mogućnost da participiraju. Odrasli panelisti istaknuli su koliko je program „Gradovi i općine-prijatelji djece“ promijenio način i model razmišljanja u korist djece, a onda i važnost strateškog promišljanja za djecu i praćenja ostvarivanja prava djece, mobilizaciju lokalnih i regionalnih resursa svih onih koji skrbe za djecu do toga koliko je važno djecu čuti, uvažavati i aktivno ih uključiti u život lokalne zajednice.

U svečanom dijelu programa dodijeljene su Pohvale i Povelje gradovima i općinama za 47 uspješno provedenih Naj-akcija u 2024., u kojima je sudjelovao veliki broj djece i odraslih iz odgojno-obrazovnih ustanova, udruga, Društava „Naša djeca“, gradskih i općinskih uprava, knjižnica, autoklubova, turističkih zajednica, policijskih uprava, centara za djecu i mlade. Naj-akcijama i ove su godine unaprijeđeni različiti obrazovni, kulturni, sportski, STEM sadržaji za djecu, dječja participacija i građanski odgoj, javni govor, mentalno zdravlje, zdravi životni stilovi, okoliš, poduzetništvo, prevencija nasilja i ovisnosti, kao i volonterstvo te programi očuvanja narodne baštine.

(Fotografije: Saša Pjanić)