Izbornik

Europski dan zaštite djece od seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja 18. studenoga

Europski dan zaštite djece od seksualnog  zlostavljanja i iskorištavanja 18. studenoga

Desetu godinu za redom 18. studenoga obilježavamo Europski dan zaštite djece od seksualnog  zlostavljanja i iskorištavanja. Na taj se način nastoji podići javna svijest o važnosti prijavljivanja saznanja ili sumnji na seksualno zlostavljanje djece. Toga dana podsjećamo na postignuća i aktivnosti nadležnih tijela koja su donijela pomake u zaštiti djece od seksualnog nasilja, pa tako i Ureda pravobranitelja za djecu. Ujedno je to prilika na poticanje nadležnog sustava da preispita jesu li doista uložili maksimalne napore i resurse kako bi omogućili djelotvornu i sustavnu zaštitu djece.

Seksualno iskorištavanje i zlostavljanje među najtežim su oblicima kršenja prava djeteta. Prema podacima Vijeća Europe, svako peto dijete žrtva je nekog oblika seksualnog zlostavljanja ili iskorištavanja. U čak 90 posto slučajeva djeca ne prijavljuju takve slučajeve, dok istovremeno ostaje neizbrisiv trag u djetetovu sjećanju i razvoju. Svaki slučaj seksualnog nasilja zahtijeva bezrezervnu osudu i reakciju te nas nažalost podsjeća na manjkavosti u sustavu zaštite djece. Kako bismo smanjili tamne brojke neotkrivenih slučajeva i prekinuli lanac zlostavljanja, važno je ohrabriti djecu na prijavu nasilja, a da bi se to postiglo, moramo jamčiti djeci da će reakcija nadležnih tijela nakon prijave biti snažna, brza, učinkovita i podržavajuća za dijete.

Ured pravobranitelja za djecu kontinuirano ukazuje i upozorava na probleme nejednake dostupnosti programa prevencije seksualnog zlostavljanja, nedostatka kvalitetnih zakonskih rješenja za zaštitu djece od kontakta s pravomoćno osuđenim počiniteljima seksualnog nasilja i za zaštitu od seksualnog uznemiravanja. Ujedno, sudski postupci traju predugo, uz neodgovarajući tretman djeteta žrtve. Svjedoci smo skandaloznih sudskih presuda, senzacionalističkog medijskog praćenja i narušavanja privatnosti djeteta žrtve, kao i nejednake dostupnosti kvalitetnih programa pomoći i podrške za djecu žrtve seksualnog zlostavljanja.

Pozdravljamo izmjene kaznenog zakonodavstva u dijelu ukidanja zastare za teška kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, što smo i sami ranijih godina predlagali, te pooštravanje zakonske kaznenopravne politike kažnjavanja za teška kaznena djela protiv spolne slobode. Međutim, kako bi se postigla cjelovita zaštita djece, Ured pravobranitelja za djecu već se dulje vrijeme zalaže za donošenje posebnog zakona kojim bi se objedinila zaštita djece od seksualnog nasilja, po uzoru na europske države koje imaju takav propis.

Na našu inicijativu započeo je projekt osnivanja Dječje kuće Barnahus po uzoru na skandinavski model Barnahusa. Projektom se želi podržati sva nadležna tijela u prvim koracima uspostave Barnahus modela kao modela odgovora prilagođenog djeci, za koordinaciju istraga o zlostavljanjima djece te pružanja sveobuhvatne usluge podrške djeci žrtvama i njihovim obiteljima pod jednim krovom. Time bi se smanjilo odugovlačenje u obradi takvih slučajeva i omogućilo da sva djeca žrtve seksualnog nasilja imaju pristup pravosuđu prilagođenom djeci.

Na zaštitu djece od seksualnog nasilja Republiku Hrvatsku obvezuje Konvencija Vijeća Europe o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja, poznatija kao Lanzarote konvencija, koja ima za cilj sprječavanje i suzbijanje seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja djece, zaštitu prava djece žrtava te promicanje nacionalne i međunarodne suradnje u suzbijanju seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja djece.

Razvoj digitalne tehnologije seksualno nasilje nad djecom širi i na digitalni prostor te djecu izlaže većem riziku od seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja, dok ujedno postavlja i izazove u prevenciji i procesuiranju tih kaznenih djela. S tim u vezi, Odbor stranaka Konvencije Vijeća Europe o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja, donio je 7. studenog 2024. Deklaraciju o zaštiti djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja koje omogućuju tehnologije u nastajanju, kojom Odbor podsjeća da bi seksualna kaznena djela protiv djece trebala ostati kriminalizirana bez obzira na sredstva koja se koriste za njihovo počinjenje.

Uz Europski dan zaštite djece od seksualnog  zlostavljanja i iskorištavanja još jednom naglašavamo važnost educiranja i senzibiliziranja javnosti kako bi se olakšalo prijavljivanje slučajeva spolnog iskorištavanja i zlostavljanja djece te kontinuirano provođenje programa preventivnog osnaživanja djece. Stvaranje sigurnih i zdravih uvjeta za odrastanje, u kojima će djeca biti zaštićena od  seksualnih zlostavljača, jedan je od važnih i nužnih koraka koje smo dužni poduzeti kako bismo svakom djetetu jamčili učinkovitiju zaštitu.