Dvadeset drugo Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu donosi sveobuhvatan pregled naših aktivnosti tijekom 2024. godine te prikazuje trenutno stanje dječjih prava, ističući postignute pomake i identificirajući izazove koji zahtijevaju daljnje djelovanje. U skladu s odredbama Zakona o pravobranitelju za djecu, ovo Izvješće podnijeli smo Hrvatskom saboru kako bismo predstavili ostvarene aktivnosti, preuzete inicijative i ukazali na ključne probleme te smjer njihovog rješavanja.
Nažalost, 2024. godinu obilježili su traumatski događaji koji su istaknuli kritične praznine u našem sustavu zaštite djece. Brojni slučajevi nasilja u obiteljima, vrtićima, školama, trgovine djecom te vršnjačkog i drugog nasilja u virtualnom svijetu, uključujući i ono najteže – gubitak dječjih života – potvrđuju koliko je hitno osigurati dodatnu podršku, osobito u području unaprjeđenja uvjeta života i zaštite sigurnosti djece, mentalnog zdravlja, preventivnih programa, kao i podršku djeci i mladima s problemima u ponašanju. Posljednji dani ove godine zavili su zemlju u crno zbog gubitka života djeteta i stradanja u školi koja bi trebala biti izvor sigurnosti, što nas je sve dodatno potreslo te nas žurno poziva na daljnja neophodna ulaganja u sustav zaštite djece.
Tijekom 2024. godine zaprimili smo 2 424 nove prijave o kršenjima prava djece, što je za 11 % više u odnosu na godinu prije, dok smo istovremeno nastavili rad na 2 058 predmeta iz prethodnih razdoblja. Bilježimo rast broja prijava u području zdravstvenih prava, zaštite djece od nasilja i zanemarivanja te obrazovnih prava, dok smo ih u području pravosudnih prava i roditeljske skrbi zaprimili nešto manje odnosu na prethodnu godinu. Porast prijava ukazuje i na to da su roditelji, stručnjaci i djeca sve svjesniji postojanja mehanizama zaštite prava djeteta, no istovremeno obvezuje na potrebu njihovog jačanja i sustavan rad na njihovoj učinkovitosti.
U Izvješću se bavimo i pitanjima koja se odnose na kvalitetu i učinkovitost u zaštiti prava djeteta – poput eskalirajućih problema u komunikaciji i odnosima između roditelja i obrazovnih institucija, sporosti u donošenju odluka koje se odnose na djecu u brojnim sustavima, neodgovarajućeg praćenja strateških planova te izostanka evaluacije politika za djecu.
U fokusu našeg rada bilo je i sudjelovanje u postupcima donošenja ili izmjene ukupno 29 normativnih aktivnosti, dok smo kroz pojedine aktivnosti uputili ukupno 80 konkretnih prijedloga zaštite i unapređenja položaja djece, od kojih posebno izdvajamo tri strateška dokumenta i dva protokola važna za zaštitu djece od nasilja. Obišli smo ukupno 77 ustanova te drugih mjesta na kojima djeca organizirano borave te smo se susreli s 906 djece.
Također smo uputili 65 preporuka, upozorenja ili priopćenja nadležnim tijelima, od čega je nešto više od polovice prihvaćeno (58 %), dok za devet preporuka nemamo povratne informacije. Unatoč zabrinutosti zbog pada u prihvaćanju naših preporuka u odnosu na 2023., nastavljamo se još intenzivnije zalagati za prava djece i njihov najbolji interes.
Kao i prethodnih godina, naš rad temelji se, između ostalog, na dijalogu s djecom i mladima, redovitim susretima te aktivnom suradnjom s našim savjetodavnim tijelima – sada već šeste generacije Mreže mladih savjetnika i druge generacije Foruma mladih 16+. Njihova nam je perspektiva od neizmjerne važnosti u boljem razumijevanju stvarnih potreba i izazova s kojima se djeca i mladi danas suočavaju.
Djeca nam ukazuju na prioritetna područja u kojima očekuju više od relevantnih institucija zaduženih za njihovu dobrobit: zaštitu od svih oblika nasilja, pravovremenu zdravstvenu zaštitu s uslugama dostupnim bez dugog čekanja, očuvanje mentalnog zdravlja, smanjenje stresa uzrokovanog preopterećenošću školskim obavezama, obrazovanje usmjereno na razvoj životnih vještina, osiguravanje kvalitetne školske prehrane, unaprjeđenje rada Vijeća učenika te povećanje mogućnosti za dječje sudjelovanje.
Pred nama su i dalje veliki izazovi, stoga ovim Izvješćem, kao i svojim svakodnevnim angažmanom, pozivamo sve dionike – institucije, stručnjake, organizacije civilnog društva, roditelje i širu zajednicu – na zajednički rad u izgradnji sigurnijeg, poticajnijeg i pravednijeg okruženja za svako dijete. Samo zajedničkim i suradničkim djelovanjem možemo osigurati da svako dijete u Hrvatskoj raste i razvija se u okruženju koje istinski prepoznaje, razumije i štiti njegova prava.
Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2024. godinu nalazi se na linku: https://dijete.hr/hr/izvjesca/izvjesca-o-radu-pravobranitelja-za-djecu/.
Sažetak izvješća o radu pravobraniteljice za djecu za 2024. godinu nalazi se na linku: https://dijete.hr/hr/izvjesca/izvjesca-o-radu-pravobranitelja-za-djecu/sazeci-izvjesca/.