U Zagrebu je 3. prosinca 2024. godine, u organizaciji Pučke pravobraniteljice kao središnjeg tijela za suzbijanje diskriminacije, održana Konferencija „Diskriminacija i zaštita od diskriminacije u Hrvatskoj: 15 godina Zakona o suzbijanju diskriminacije“.
Cilj konferencije bio je podsjetiti što je diskriminacija, kako je prepoznati i kako se od nje zaštititi te kako poboljšati provedbu Zakona o suzbijanju diskriminacije. Sudionicima su se uvodno obratili pučka pravobraniteljica Tena Šimonović Einwalter, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, predsjednik Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Hrvatskog sabora Milorad Pupovac te Tamás Kádár, ko-direktor Europske mreže tijela za jednakost (EQUINET), koja okuplja 47 tijela za jednakost iz 38 europskih zemalja.
Pučka pravobraniteljica istaknula je problem nedovoljnog poznavanja pojma diskriminacije u široj javnosti te konkretnih odredbi i europske prakse među onima koji bi u profesionalnom svojstvu trebali provoditi taj zakon; zatim poruke kojima se širi netrpeljivost prema različitim društvenim skupinama, posebno na internetu; nedovoljno ambiciozne i konkretne javne politike u području suzbijanja diskriminacije; pitanje financiranja organizacija civilnog društva koje se bave suzbijanjem diskriminacije te brojčano vrlo skromnu sudsku praksu iz područja diskriminacije.
Ministar Damir Habijan naglasio je važnost jačanja pravobraniteljskih institucija te odgovarajućih ljudskih i financijskih resursa za njihov rad, dodavši da su za borbu protiv diskriminacije ključne prevencija i edukacija od obrazovnog sustava do radnog okruženja. Milorad Pupovac istaknuo je probleme socijalne nejednakosti, poteškoće mladih i starijih osoba, slabljenje sustava javnog zdravstva te regionalnih nejednakosti. Osvrnuo se i na političku hostilizaciju predstavnika nacionalnih manjina, ćirilićnog pisma i nevladinih organizacija srpske nacionalne manjine, kao i zabranjivanje komemorativnih praksi. Tamás Kádár, ko-direktor EQINET-a, istaknuo je doprinos institucije pučke pravobraniteljice Equinet-u tijekom zadnjih 15 godina.
Na konferenciji su se okupili stručnjakinje i stručnjaci koji se bave zaštitom ljudskih prava i suzbijanjem diskriminacije, koji su kroz tri panel diskusije („Prepreke u ostvarivanju jednakosti – proživljena iskustva”, “Zaštita od nejednakosti – stanje i sljedeći koraci” i “Dodatni mehanizmi zaštite od diskriminacije“) dali osvrt na pojavnosti i učinkovitost zaštite od diskriminacije u Hrvatskoj danas, mehanizme koji građankama/građanima stoje na raspolaganju kada dožive diskriminaciju te šire alate koji doprinose zaštiti od diskriminacije.
Zamjenica pravobraniteljice za djecu Tatjana Holjevac sudjelovala je u drugom panelu “Zaštita od nejednakosti – stanje i sljedeći koraci”, predstavivši iskustva i način postupanja Ureda pravobranitelja za djecu, kao i postignuća i izazove u primjeni Zakona o suzbijanju diskriminacije. Ujedno je ukazala na još uvijek nedostatno razumijevanje zabrane diskriminacije i njenih pojavnih oblika od strane odraslih i djece.
Konferenciju je pratila savjetnica pravobraniteljice za djecu Mirna Slaviček Pešut.