Izbornik

Poruka pravobraniteljice za djecu povodom cirkularnog štrajka u školama

Poruka pravobraniteljice za djecu povodom cirkularnog štrajka u školama

Povodom najavljenog cirkularnog regionalnog štrajka u školama, pravobraniteljica za djecu ovim putem podsjeća na to da je ključno osigurati da provođenje štrajka ne ugrozi pravo djece na obrazovanje, koje je zajamčeno Ustavom RH i UN-ovom Konvencijom o pravima djeteta. Sukladno članku 3. Konvencije o pravima djeteta, najbolji interes djeteta mora imati prednost u svim akcijama koje se odnose na djecu. U kontekstu najave štrajka, to znači da sve uključene strane moraju uzeti u obzir potencijalni utjecaj na učenike. O tome je Ured pravobranitelja za djecu u više navrata upućivao preporuke socijalnim partnerima – Vladi RH, ministarstvu nadležnom za obrazovanje i školskim sindikatima.

Također, redovito smo pozivali sve uključene strane da u situaciji najave i održavanja štrajka razmotre alternativne načine za ostvarivanje svojih legitimnih ciljeva, pri čemu je ključno da ti načini ne ugroze kontinuitet i kvalitetu obrazovnog procesa. Naglašavali smo da je posebno važno osigurati da učenici ne snose negativne posljedice te apelirali na sve dionike da kroz konstruktivan dijalog što prije pronađu rješenje za okončanje nastalog spora, pri čemu najbolji interes djece, sukladno Konvenciji, mora imati prednost.

Ne osporavajući ustavno pravo na štrajk, koristimo priliku da naglasimo važnost odgovornog ponašanja svih strana uključenih u štrajk kako djeca ne bi ispaštala. Štrajk odgojno-obrazovnih radnika koji se odvija kroz obustavu nastave ne smije trajati dugo niti stvarati posljedice za djecu. Dosad smo u više navrata isticali da upute roditeljima i djeci tijekom štrajka o dolasku ili nedolasku u školu, opravdavanju sati i sl. ne smiju biti zbunjujuće i kontradiktorne te da učitelji trebaju biti svjesni svoje odgovornosti za ostvarivanje prava djece.

Nadalje, podsjećamo da su, po okončanju štrajka, škole dužne osigurati svu potrebnu podršku djeci kako bi se nadoknada nastave odvijala, a nastavna godina uspješno realizirala te učenici postigli očekivane ishode učenja. Zbog toga je, radi zaštite učenika, prije svakog štrajka nužno pripremiti i usuglasiti planove postupanja za vrijeme i nakon štrajka, kako bi roditelji i djeca bili na vrijeme obaviješteni o pravima i obvezama učenika. To se naročito odnosi na prihvat učenika, ali i nadoknadu izgubljenih sati na što prihvatljiviji način, kako za učenike, tako i za roditelje.