U organizaciji Odjela za prava djece Vijeća Europe od 2. do 4. travnja 2025. godine u Strasbourgu održana je konferencija pod nazivom Mid-Term Review Conference of the Strategy for the Rights of the Child (2022-2027), u cilju što boljeg nastavka provedbe Strategije o pravima djece usmjerene na poboljšanje zaštite i promocije prava djece u cijeloj Europi.
Konferencija je obuhvatila šest interaktivnih radionica na kojima se odvijala rasprava o postignućima, preostalim izazovima i aktualnim trendovima vezano za teme iz Strategije, a koje se odnose na zaštitu djece od nasilja, jednake mogućnosti i socijalnu inkluziju za svu djecu, pristup i sigurnu upotrebu tehnologija za svu djecu, pravosuđe prilagođeno djeci, davanje prava na sudjelovanje za svako dijete i dječja prava u kriznim i hitnim situacijama.
Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević sudjelovala je na dvije radionice: Prava djece u području digitalne tehnologije i umjetne inteligencije (AI) i radionici o participaciji djece u odlukama koje se odnose na njihovo zdravlje. Na prvoj radionici predstavnici Secure Internet Centra iz Luxembourga dali su pregled razvoja tehnologije i umjetne inteligencije od 1956. godine do danas, s posebnim naglaskom na način funkcioniranja ChatGPT-a, koji sada koristi veliki broj korisnika, među kojima su i djeca. Naglasak je stavljen na česte dezinformacije, odnosno netočne informacije koje se pojavljuju kroz UI, zbog čega UI nije pouzdan izvor informiranja. Kada se radi o djeci, važno je da shvate kako im umjetna inteligencija nije prijatelj, da je pristupačna, ali ne i pouzdana, kao i da može biti zlonamjerno upotrijebljena.
Na radionici o participaciji djece u odlukama koje se odnose na njihovo zdravlje predstavljen je priručnik Vijeća Europe koji su izradili stručnjaci na ovu temu, namijenjen odraslima (roditelje i zdravstvene djelatnike) te u formatu prilagođenom djeci. U njima se pojašnjava na koji je način i koliko za djecu važno da ih odrasli uključe u donošenje odluka o njihovom zdravlju. Na radionici su sudjelovala i djeca iz različitih zemalja koja su prošle godine izradila brošuru za djecu pod nazivom Your Health, Your Say! o pravu djece na sudjelovanje u temama vezanim za njihovo zdravlje.