Izbornik

Pravobraniteljica za djecu na konferenciji za medije povodom Europskog mjeseca kibernetičke sigurnosti

Pravobraniteljica za djecu na konferenciji za medije povodom Europskog mjeseca kibernetičke sigurnosti

Povodom Europskog mjeseca kibernetičke sigurnosti, u organizaciji Ministarstva unutarnjih poslova i Nacionalnog CERT-a, održana je konferencija za medije 22. listopada 2024. godine u Ravnateljstvu policije u Zagrebu, na kojoj je sudjelovala pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević.

Na konferenciji za medije voditelj Službe kibernetičke sigurnosti Ravnateljstva policije Renato Grgurić istaknuo je povećan broj slučajeva u kojima djeca i mladi sami dijele i učitavaju sadržaje seksualnog iskorištavanja, napomenuvši kako je važna edukacija djece i mladih koji takve sadržaje dijele jer ih smatraju viralnima i ne vide da se iza toga kriju teške sudbine te djece i stvarne žrtve.

Pravobraniteljica za djecu istaknula je kako je djecu nužno zaštititi od svih mogućih rizika koji postoje u digitalnom svijetu, no istovremeno im je potrebno omogućiti da ostvare sva svoja prava koja im digitalni svijet pruža, uz zaštitu njihovog razvoja, dobrobiti i zdravlja. Napomenula je i da je djecu potrebno osnaživati da kontroliraju svoje digitalne navike i informirano sudjeluju u procesima uporabe digitalnih tehnologija, a od velike je važnosti podrška odraslih djeci u pronalaženju ravnoteže između aktivnosti u digitalnom i realnom svijetu. Također je naglasila važnost svakodnevne komunikacije roditelja s djecom s ciljem izgradnje odnosa povjerenja koji je ključan za dobru komunikaciju i uvid u djetetov život, kao i važnost djelovanja uže i šire zajednice u prevenciji svih oblika nasilja, uključujući digitalnog.

Pomoćnica ravnatelja CARNET-a za Sektor – Nacionalni CERT Nataša Glavor govorila je o internetskim prijevarama, poput phishing poruka i krađa lozinki, pozvavši građane da prijave incidente ili sumnju na prijevaru, kao i da prate obavijesti o aktualnim prijetnjama na internetskoj stranici CERT.

Govoreći o servisu za pomoć građanima CERTiffy, koji provjerava internetske trgovine s ciljem pružanja sredstva građanima pomoću kojeg se oni sami mogu zaštititi, odnosno provjeriti radi li se o internetskoj stranici s lažnim obilježjima ili ne, stručnjak za kibernetičku sigurnost – Nacionalni CERT Jakov Kiš napomenuo je kako je svrha ovih lažnih trgovina prvenstveno krađa osobnih podataka, kao što su email lozinke, brojevi telefona i bankovni podaci. Osim za Hrvatsku, potraga je proširena na cijeli svijet te je pronađeno oko 40 000 takvih domena, od kojih 1 600 se odnosi na Hrvatsku.

Više informacija o tome kako se zaštititi dostupno je na internetskoj stranici Ravnateljstva policije – Web heroj — Ulovimo lika s weba koji tvoje € vreba.

 

(Fotografija preuzeta s poveznice https://policija.gov.hr/vijesti/odrzana-konferencija-za-medije-povodom-europskog-mjeseca-kiberneticke-sigurnosti/8361)