Na Znanstveno-učilišnom kampu Borongaj u Zagrebu 25. rujna 2024. predstavljeni su rezultati prve godine implementacije programa „Alati za moderno doba“, koji provodi Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet u suradnji s Hrvatskim Telekomom.
U uvodnom dijelu voditelj projekta prof. dr. sc. Neven Ricijaš s Odsjeka za poremećaje u ponašanju Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu kratko je predstavio ovaj program, napomenuvši kako je riječ o svojevrsnom nacionalnom pilotu, jer je prvi put primijenjen u tako širokom obuhvatu i različitim sredinama. Program je namijenjen učenicima sedmih i osmih razreda osnovnih škola te je usmjeren na razvoj socijalno-emocionalnih vještina. Cilj mu je obučiti stručne suradnike i nastavnike osnovnih škola diljem Republike Hrvatske za provedbu programa kako bi zaštitili djecu i mlade od rizičnih ponašanja na internetu.
Tijekom školske godine 2023./2024. provedeno je 11 interaktivnih radionica s učenicima u trajanju od jednog školskog sata (45 min). Uz njih su provedene interaktivne radionice s roditeljima i članovima Učiteljskog vijeća. U provedbi programa sudjelovalo je 2 055 učenika iz 63 škole u 14 županija. Planirane aktivnosti provedene su gotovo u potpunosti, a evaluacije pokazuju zadovoljstvo voditelja radionica i učenika, posebice u korištenju dinamičnih i interaktivnih metoda rada. U provedbi programa poseban naglasak stavljen je na društvene mreže i videoigre, a rezultati evaluacija provedenih s učenicima prije provedbe programa pokazali su kako 1,5% ispitanih učenika pokazuje znakove problematičnog korištenja društvenih mreža, dok 3% učenika zadovoljava kriterije za problematičnu uporabu videoigara. Provedbom radionica ovi su se postoci u određenoj mjeri smanjili, a povećano je znanje učenika o ponašajnim ovisnostima, rizičnim ponašanjima u virtualnom okruženju, primjeni socijalno-emocionalnih vještina te ovisnosti o društvenim mrežama i videoigrama.
U novoj školskoj godini slijedi nastavak ciklusa radionica, za čiju su provedbu izrazile interes i škole koje dosad nisu sudjelovale u projektu, posebice na području Dalmacije.
Na predstavljanju rezultata prve godine provedbe ovog programa sudjelovala je savjetnica pravobraniteljice za djecu Ljiljana Breulj Štimac.