Izbornik

Preporuka o zaštiti sigurnosti djece u prometu

Preporuka o zaštiti sigurnosti djece u prometu

 

Autosjedalica bebaU povodu objave podataka Hrvatskog autokluba o rezultatima testiranja dječjih autosjedalica, pravobraniteljica za djecu uputila je preporuku nadležnim tijelima o zaštiti sigurnosti djece u prometu.

Ured pravobraniteljice za djecu kontinuirano se bavi problemom zaštićenosti djece u prometu. Veliki broj evidentiranih prekršaja ukazuje na to da se djeca u Hrvatskoj, protivno propisima, prevoze na prednjim sjedalima, sjede na stražnjim sjedalima nevezana sigurnosnim pojasom ili bez posebne sigurnosne sjedalice ili posebnog postolja. Očito je da su, unatoč nizu preventivnih i represivnih aktivnosti policije i drugih subjekata, djeca u prometu nedovoljno zaštićena, čak i kad ih prevoze roditelji ili drugi članovi obitelji, koji su često sami odgovorni za stradavanje djece.

Dječje autosjedalice, pravilno korištene i primjerene djetetovoj dobi i razvoju, najprihvatljivije su sredstvo za postizanje sigurnosti djece u vozilu, jer znatno pridonose sprječavanju ozljeda i smrti djece kao putnika u vozilima u prometnim nesrećama. Stoga je nevezivanje djeteta u odgovarajuću autosjedalicu tijekom vožnje neodgovorno ponašanje i svjesno izlaganje života i zdravlja djeteta opasnostima.

Međutim, zabrinjavaju rezultati testiranja sigurnosti dječjih autosjedalica koje je provedeno na 33 modela sjedalica, jer pokazuju da pojedini modeli nisu dovoljno sigurni za djecu. Pritom najvišu moguću ocjenu „vrlo dobar“ nije dobila nijedna sjedalica, 16 ih je dobilo ocjenu „dobar“, a čak pet ih je dobilo neprolaznu ocjenu „loše“. Posebno zabrinjava to što neke dječje autosjedalice nisu zadovoljile na testovima sigurnosti prilikom sudara. Primjerice, sa silama frontalnog sudara najlošije su se nosile sjedalice Peg Perego Viaggio Convertibile, Easycarseat Inflatable i Kiddy Guardianfix koje, zbog specifičnih nedostataka, imaju vrlo visok rizik ozljeda glave ili abdomena. Osim frontalnog i bočnog sudara, test sigurnosti sastojao se i od ispitivanja jednostavnosti vezanja pojasa te stabilnosti.

Kompletni rezultati ovog testiranja nalaze se na stranici HAK-a (http://www.hak.hr/vijesti/izdvajamo/test-djecjih-autosjedalica-2012).

Iako rezultati HAK-a govore da su tijekom 12 godina koliko se provode testiranja dječjih sjedalica, kod mnogih uočena značajna poboljšanja, smatramo da bi dječje autosjedalice trebale biti potpuno sigurne. Stoga, rezultati ovog testiranja trebaju poslužiti kako bi zaista na tržištu i upotrebi bile potpuno ispravne i sigurne dječje autosjedalice, a u slučaju da to nisu, da potrošači budu obaviješteni o opasnostima koje mogu predstavljati te da budu poduzete daljnje mjere, po potrebi i povlačenje s tržišta ili povrat proizvoda od potrošača, kako bi se izbjegli rizici.

Radi zaštite dobrobiti djece pravobraniteljica za djecu obratila se Državnom inspektoratu Republike Hrvatske preporučujući im poduzimanje aktivnosti sukladno odredbama Zakona o općoj sigurnosti proizvoda (NN 30/09 i 139/10), kako bi sigurnost  dječjih sjedalica bila zajamčena, posebno imajući u vidu specifičnu kategoriju potrošača koji su izloženi riziku kod upotrebe ove vrste proizvoda, a to su djeca.