Izbornik

Radionicom „Od nasilja do poštovanja” obilježen Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Radionicom „Od nasilja do poštovanja” obilježen Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama

U petak, 22. studenog 2024. godine povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, u partnerstvu Policijske uprave primorsko-goranske, Udruge UZOR Rijeka, riječkog Ureda pravobranitelja za djecu i Prve riječke hrvatske gimnazije, u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke održana je radionica pod nazivom „Od nasilja do poštovanja“ na temu prevencije nasilja u mladenačkim vezama.

Na radionici je sudjelovalo 20 učenika 2.b razreda Prve riječke hrvatske gimnazije, a vodile su ju policijska službenica za nadzor i planiranje – za prevenciju Ingrid Mavrić, psihologinje Udruge UZOR Rijeka Paula Bogović i Duška Car Drljača i savjetnica pravobraniteljice za djecu Danijela Žagar iz riječkog Ureda pravobranitelja za djecu. U uvodnom dijelu policijska službenica Ingrid Mavrić naglasila je da rezultati istraživanja Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) na reprezentativnom uzorku mladih od 16 do 26 godina u 2018. godini ukazuju na to da je 58% mladih doživjelo neki oblik nasilnog ponašanja u partnerskoj vezi, ali da najčešće ne prijavljuju nasilje, o čemu svjedoče i policijske statistike.

Potom su učenici u grupama, nakon pročitanog teksta o prikazu ponašanja u jednoj adolescentnoj vezi s elementima nasilja, odgovarali na pitanja o prepoznatim oblicima nasilja te kako bi takvo ponašanje izgledalo u kvalitetnoj vezi. Učenici su u svojem promišljanju bili vrlo produktivni i kreativni te pokazali vrlo visoku osviještenost o tome što je nasilje, ali i kako na njega reagirati. Posebnost diskusije bila je vezana za nasilje putem elektroničkih medija, pri čemu je pritisak partnera za odavanjem lozinke za pristup aplikacijama, kao i pritisak za slanjem fotografija (seksting) prepoznat kao vrlo čest oblik nasilja među mladima. Također su u raspravi o kvalitetnoj vezi zaključili da je važno da se odnos temelji na ravnopravnosti, bez prisutnosti manipulacije, zastrašivanja ili nasilja. Osvijestili su da zdravu vezu čini odnos povjerenja, otvorenosti, iskrenosti i međusobnog poštovanja te podržavanje partnera da se bavi svojim slobodnim aktivnostima i druži s prijateljima i obitelji.

Na kraju su učenici dobili upute o tome kome se obratiti za pomoć u slučaju nasilja u vezi, s naglaskom da se uz svoje roditelje, stručne suradnike i nastavnike u školi, uvijek s povjerenjem mogu obratiti i policiji i Uredu pravobranitelja za djecu, Udruzi UZOR te drugim nadležnim institucijama i organizacijama civilnog društva.

Savjetnica pravobraniteljice za djecu ovom je prigodom napomenula da se o nasilju u adolescentnim vezama danas se ne govori dovoljno iako je ono značajan problem zbog učestalosti i posljedica na zdravlje mladih. Iako obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, prilika je podsjetiti se i na 35. obljetnicu UN-ove Konvencije o pravima djeteta, koja obvezuje na ostvarivanje dječjih prava i zaštitu od svih oblika nasilja i iskorištavanja te obvezu države da osigura mehanizme kojima će cijela zajednica funkcionirati kao zaštitna mreža za dijete.

(Fotografija preuzeta s mrežnih stranica MUP-a: https://primorsko-goranska-policija.gov.hr/vijesti/radionicom-od-nasilja-do-postovanja-obiljezen-medjunarodni-dan-borbe-protiv-nasilja-nad-zenama/32339)