Izbornik

Stručni skup „Izazovi u ostvarivanju prava djece u školi“ održan i u Rijeci

Stručni skup „Izazovi u ostvarivanju prava djece u školi“ održan i u Rijeci

Nakon stručnih skupova održanih u Osijeku i Splitu na temu ostvarivanja prava djece u školi, u organizaciji Ureda pravobranitelja za djecu još jedan takav skup održan je u Rijeci 10. prosinca 2024. u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke.

Na početku skupa okupljenim sudionicima uvodno su se obratile savjetnica pravobraniteljice za djecu Ana Babić, zamjenica gradonačelnika Grada Rijeke Sandra Krpan i pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Primorsko-goranske županije Dragica Marač. Savjetnica pravobraniteljice za djecu Ana Babić istaknula je da posljednjih nekoliko godina Ured pravobranitelja za djecu prati porast broja prijava pojedinačnih povreda prava djece na području odgoja i obrazovanja, pri čemu je zabrinjavajući broj povreda prava djece na zaštitu od svakog oblika nasilja. Cilj ovog skupa je, stoga, upozoriti odgojno-obrazovne ustanove i djelatnike, ali i donositelje odluka na ovu situaciju te uputiti preporuke pravobraniteljice za djecu i raspraviti o tome što svi zajedno možemo učiniti da se djeca osjećaju sigurnije u školi te da mogu ostvariti svoje pravo na kvalitetno obrazovanje u potpunosti.

Zamjenica riječkog gradonačelnika Sandra Krpan, zadužena za područje obrazovanja djece, u svojim je pozdravnim riječima govorila o nastojanjima Grada Rijeke da mjerama koje poduzima omogući ostvarenje prava djece u školama te potakne djecu na kritičko razmišljanje i poštivanje drugih, pri čemu je podsjetila da je Rijeka prva u Hrvatskoj uvela Građanski odgoj u škole, a od nedavno i Zdravstveni odgoj.

Pročelnica Upravnog odjela za socijalnu politiku i mlade Primorsko-goranske županije Dragica Marač podsjetila je na obilježavanje Svjetskog dana ljudskih prava, dodavši da štiteći dječja prava i unaprjeđujući obrazovanje stvaramo bolje društvo. Prisjećajući se svojeg profesionalnog rada s djecom i mladima istaknula je da djelatnici u obrazovanju imaju poziv, a ne posao.

Nakon uvodnog dijela, savjetnice pravobraniteljice za djecu Ana Babić, Davorka Osmak-Franjić, Ivona Makvić Salaj i Sanja Vladović govorile su o povredama prava djece u području odgoja i obrazovanja, pravu djeteta na sudjelovanje (participaciju) u školi, izazovima u ostvarivanju obrazovne inkluzije s kojima se suočavaju odgojno-obrazovni djelatnici i roditelji prilikom uključivanja djece s teškoćama u razvoju u vrtić, osnovnu i srednju školu te o vrsti i pojavnosti vršnjačkog nasilja u školama.

Savjetnice su predstavile neke od uočenih problema, izazova i dvojbe s kojima se često susreću odgojno-obrazovni djelatnici, djeca i roditelji u ostvarivanju prava djece u ovom području, naglasivši važnost međuresorne suradnje u reakciji na vršnjačko nasilje te nužnost izrade preventivne strategije koju svaka škola mora provoditi u skladu sa svojim potrebama u radu s djecom, roditeljima i učiteljima.

Nakon izlaganja, održana je rasprava u koju se uključio velik broj sudionika stručnog skupa, a koja se odnosila na slabosti u sustavu obrazovanja i socijalne skrbi, trendove koji se mijenjaju, a naročito vezano za nasilje i problem mentalnog zdravlja, odnosa roditelja i medije. Rasprava je završena sa zaključkom da su djeca prioritet i nemaju vremena čekati.