Povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama 23. rujna 2024. godine održan je okrugli stol u Informativnom centru za prevenciju kriminaliteta na području grada Rijeke, a u organizaciji Policijske uprave primorsko – goranske i Udruge Uzor Rijeka.
Okrugli stol bio je namijenjen stručnjacima koji se u svom djelokrugu rada bave problematikom obiteljskog nasilja, stoga su na njemu sudjelovale predstavnice Ministarstva unutarnjih poslova, Policijske uprave primorsko-goranske, Grada Rijeke – Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unaprjeđenje kvalitete života, Hrvatskog zavoda za socijalni rad – Područni ured Rijeka, Obiteljskog centra Rijeka, Odjela za podršku žrtvama i svjedocima pri Županijskom sudu u Rijeci, Centra za pružanje usluga u zajednici „Tić“ Rijeka, udruge SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava i udruge Uzor, Caritasovog doma za žene i djecu – žrtve obiteljskog nasilja Sv. Ana, Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, Pravobranitelja za osobe s invaliditetom i Pravobraniteljice za djecu.
U uvodnom dijelu nakon pozdravne riječi, Ingrid Mavrić, policijska službenica iz Policijske uprave primorsko – goranske, predstavila je podatke o broju kaznenih djela i prekršaja iz domene nasilja u obitelji. Psihologinja Duška Car Drljača iz udruge Uzor održala je prezentaciju pod nazivom “Dok brinemo o drugima, brinemo li i o sebi”, u kojoj je predstavila rezultate istraživanja koji pokazuju da se jačanjem osobnih kapaciteta stručnjaka i stručnjakinja prevenira disfunkcionalni stres te se time (p)ostaje funkcionalniji i učinkovitiji u pružanju usluga. U izlaganju profesorice s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i predstojnice Zavoda za kaznene znanosti Dalid Rittossa predstavljena je Direktiva (EU) 2024/1385 o suzbijanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji s osvrtom na sustav podrške i zaštite žena žrtava nasilja.
Ispred Ureda pravobranitelja za djecu na okruglom stolu sudjelovala je savjetnica Danijela Žagar. Nasilje u obitelji je, nažalost, jedan od vrlo raširenih oblika nasilja u društvu, koje se odražava na prava djece i zahtjeva poboljšanje njihove zaštite. Svako dijete ima pravo na obitelj u kojoj se osjeća sigurno, voljeno i zaštićeno, na što obvezuje Konvencija UN-a o pravima djeteta, čija se 35. obljetnica obilježava ove godine. To je ujedno prilika da se podsjeti na potrebu njezine pune provedbe u praksi, kao i da se poduzmu dodatne mjere kako bi se zajamčilo poštovanje prava svakog djeteta i zaštita djece od svih oblika nasilja.
Na okruglom stolu ponovno je naglašena važnost međuresorne suradnje u pružanju podrške i zaštite ženama žrtvama nasilja u obitelji te je poslana poruka javnosti o nultoj toleranciji prema bilo kojem obliku nasilja, potrebi prijavljivanja nasilnika i važnosti podrške, osnaživanja i zaštite žrtava nasilja.
(Fotografija preuzeta s poveznice https://www.hina.hr/galerija/11736527)