Konferencija i okrugli stol „Kriza mentalnog zdravlja: Djeca i mladi 2030.?!”

Konferencija i okrugli stol „Kriza mentalnog zdravlja: Djeca i mladi 2030.?!”

U organizaciji Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije u Opatiji je 9. i 10. listopada 2023. održana konferencija pod nazivom „Kriza mentalnog zdravlja: Djeca i mladi 2030?!“  i okrugli stol „Kriza mentalnog zdravlja?!“ na kojem je sudjelovala savjetnica pravobraniteljice za djecu, psihologinja Davorka Osmak Franjić. Savjetnica je odgovorila na niz pitanja o zaštiti mentalnog zdravlja djece, među ostalima na pitanje o tome što nam treba u hrvatskom društvu za bolju zaštitu dječjih prava te o preporukama Ureda pravobraniteljice za djecu za unaprjeđenje sustava zaštite mentalnog zdravlja.

Istaknula je stav Ureda pravobraniteljice za djecu o tome da djeci treba biti osigurana psihološka prva pomoć u školama, koju mogu pružiti i educirani odgojno-obrazovni radnici (koji osnovna znanja o mentalno-zdravstvenoj pismenosti mogu dobiti kroz program HZJZ-a PoMoZiDa), zatim stručna psihološka pomoć koju će pružati psiholozi u sustavu obrazovanja, socijalne skrbi i zdravstva koji moraju biti dostupni svakom djetetu, neovisno o tome gdje živi, te psihijatrijska pomoć dječjih i adolescentnih psihijatara, u slučaju kad je to potrebno. U lokalnoj zajednici trebaju biti organizirane lako dostupne multidisciplinarne službe za zaštitu mentalnoga zdravlja u zajednici, s dovoljno resursa za pružanje stručne podrške i pomoći djeci s problemima mentalnog zdravlja, njihovim roditeljima i obiteljima, uz dodatnu pažnju i rad s obiteljima u riziku. U sredinama u kojima je zapošljavanje stručnjaka problem trebalo bi organizirati rad mobilnih multidisciplinarnih timova.

Uz to, Ured pravobraniteljice je Ministarstvu zdravstva preporučio povećanje broja specijalizacija dječjih i adolescentnih psihijatara, kao i povećanja kapaciteta za hospitalizaciju djece i adolescenata u ustanovama koje ispunjavaju uvjete za smještaj i liječenje djece odvojeno od punoljetnih osoba, ne samo u Psihijatrijskoj bolnici za djecu i mladež, već i u KBC-ima Zagreb, Osijek i Rijeka, uz osiguranje uvjeta za 24-satnu hitnu psihijatrijsku ambulantu za prijem djece.

Na okruglom stolu je istaknuta i potreba podrške roditeljima, odgojno-obrazovnim radnicima i drugim odraslima koji skrbe o djeci u izvršavanju roditeljske skrbi i brizi o djeci u savjetovalištima ili u okviri konzultativnih i supervizijskih susreta te potreba brige i o njihovom mentalnom zdravlju.

Okrugli stol je moderirao doc.dr.sc. Darko Roviš, prof. s Odsjeka za promicanje i zaštitu mentalnog zdravlja NZJZ Primorsko-goranske županije, a u raspravi su sudjelovale i prof.dr.sc. Danijela Štimac, dr.med., spec. javnog zdravstva iz HZJZ-a, Alma Rovis Brandić, mag.soc.ped. iz Agencije za odgoj i obrazovanje te Karla Mušković, dr.med. iz Grada Rijeke.

 

(Slika preuzeta s https://zzjzpgz.hr/konferencija-kriza-mentalnog-zdravlja-djeca-i-mladi-2030/)