Konferencija “Pravo u svakodnevnom životu” održana u Rijeci

Konferencija “Pravo u svakodnevnom životu” održana u Rijeci

Na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, 26. rujna 2024. održana je završna međunarodna konferencija Law in Everyday Life, o podučavanju pravne pismenosti u školama.

Pravna pismenost smatra se bitnom sastavnicom građanske pismenosti. Ona omogućava svakoj građanki i svakom građaninu poznavanje vlastitih prava i dužnosti u državi te, još važnije, mogućnosti korištenja pravnih instrumenta na osnovnoj razini za njihovo ostvarenje.

Prepoznajući ovo, cilj projekta “Pravo u svakodnevici” (Law in Everyday Life) bilo je osnaženje osnovne pravne pismenosti u više europskih država. Projekt predvodi Forum za slobodu odgoja, uz suradnji s Pravnim fakultetom Sveučilišta u Rijeci, te partnerima iz Francuske (Pistes Solidaires), Italije (Centro per il Sviluppo Creativo Danilo Dolci) i Portugala (INOVA+ – innovation services, S.A. te Agrupamento de escolas de Vilela, Paredes). Financiran je Erasmus+ sredstvima, a obuhvaćao je izradu materijala za podučavanje pravne pismenosti u završnim razredima osnovnih i srednjih škola. Više o projektu dostupno je na poveznici https://thelawproject.eu/ i na stranici Foruma za slobodu odgoja https://fso.hr/projekti/pravo-u-svakodnevici/.

Nakon uvodnih i pozdravnih riječi, uz moderiranje prof. dr. sc. Sanje Barić s Pravnog fakulteta u Rijeci, govorio je Daniel Green, mag. phil., LL.M, Wirtschaftsuniversität Wien iz Austrije, o budućnosti podučavanja prava i upotrebe pravnog jezika u Europi i šire. Dr. sc. Boris Jokić, ravnatelj Instituta za društvena istraživanja Zagreb, govorio je o poučavanju građanske pismenosti u Hrvatskoj, a Mario Bajkuša, voditelj projekta iz Foruma za slobodu odgoja, predstavio je projektne aktivnosti i rezultate. Na okruglom stolu “Pravna pismenost i građanska pismenost: gdje smo sada?” sudjelovali su Daniel Green, Boris Jokić, Zoran Grozdanov – teolog i sveučilišni predavač i Helena de Karina – profesorica iz Prve riječke hrvatske gimnazije, a uslijedile su i paralelne radionice.

Ured pravobranitelja za djecu je tijekom razvoja projekta sudjelovao u dijelu istraživanja poželjnog stupnja pravne pismenosti, pri čemu smo, iz naše perspektive, procjenjivali važnost temeljnog znanja iz više sfera života i više područja društvenih odnosa za djecu različite dobi.

Konferenciji su nazočile Maja Gabelica Šupljika, zamjenica pravobraniteljice za djecu i Danijela Žagar, savjetnica pravobraniteljice.

Stajališta smo da je nužno u odgoj i obrazovanje uvesti podučavanje i stjecanje pravne pismenosti, a i mi odrasli bismo trebali provjeriti koliko smo u stvari pravno pismeni. Istraživanje i projekt “Pravo u svakodnevici” smatramo sjajnim primjerom dobre prakse i mogućnosti za unaprjeđivanje pravosuđa usmjerenog dječjoj dobrobiti u svim vrstama pravosudnih postupaka kroz jačanje dječje pravne pismenosti te prepoznavanja i osposobljavanja za učinkovito korištenje pravnih sredstava u životu, za jačanje osobne odgovornosti i prepoznavanju načina za pristup pravosuđu i pravu. O sadržaju ovog projekta smo u kolovozu 2024. informirali UN-ov Odbor za prava djeteta koji izrađuje Opći komentar br. 27 prema Konvenciji UN-a o pravima djeteta o dječjem pravu na pristup pravosuđu i učinkovitim pravnim lijekovima. Mišljenja smo također da sadržaje pravne pismenosti i prava u svakodnevnom životu treba ugraditi u izvannastavne aktivnosti, kao i integrirati ih u sve nastavne predmete, bilo kao samostalne nastavne aktivnosti ili kao međupredmetne teme. Pri tome je nužno sustavno osposobljavati učitelje i nastavnike (i one buduće, koji studiraju za učiteljsku i nastavničku ulogu) za integriranje temeljne pravne pismenosti, s alatima i znanjima potrebnima za integriranje pravne pismenosti u nastavu.