Obilježavanje Dana ružičastih majica

Obilježavanje Dana ružičastih majica

Svake godine posljednje srijede u veljači obilježava se Dan ružičastih majica, s ciljem podizanja svijesti o važnosti preventivnog djelovanja protiv nasilja među djecom, prihvaćanja i poštivanja različitosti te razvoja pozitivnih odnosa i suradnje među djecom i mladima.

Svaka situacija nasilja nad i među djecom zaslužuje brzu i primjerenu reakciju nadležnih, usmjerenu pružanju zaštite žrtvi i sprječavanju daljnjega nasilja, uključujući i intervencije prema počiniteljima. U svim slučajevima vršnjačkoga nasilja škole su dužne primijeniti Protokol o postupanju u slučaju nasilja među djecom i mladima koji obvezuje sve uključene sustave na zajedničko međuresorno i interdisciplinarno djelovanje. Međutim, nije dovoljno samo administrativno primijeniti zadane propise i procedure, već je najvažnija uloga škole omogućiti sigurno ozračje za svu djecu, s jasnim stavom prema nasilju kao neprihvatljivoj pojavi za koju će uvijek uslijediti očekivane posljedice. Također su nužni suradnički i podržavajući odnosi među učenicima i djelatnicima škole, što je moguće postići jedino promišljenim i kontinuiranim pristupom na razini cijele škole.

Iznimno je važno upoznati djecu sa svim oblicima nasilja te ih osnaživati da nasilje prijave odrasloj osobi u koju imaju povjerenja. Odrasli su dužni dijete zaštititi od nasilja te mu pružiti potrebnu podršku i pomoć, a s počiniteljima nasilja raditi na razvijanju empatije, preuzimanju odgovornosti i učenju učinkovitijih obrazaca ponašanja. Posljedice vršnjačkog nasilja mogu biti dugotrajne i teške, a u nekim slučajevima mogu izazivati psihičke i fizičke tegobe i u odrasloj dobi.

U prevenciji nasilja je važno i djelovanje uže i šire zajednice, stoga je nužno provoditi preventive programe i kampanje na lokalnoj i nacionalnoj razini. No, najveća odgovornost zajednice je u kreiranju ozračja nenasilja u cjelokupnom društvu, odnosno slanja jasne poruke svim građanima da je nasilje neprihvatljivo i da će se u slučajevima nasilja uvijek djelovati. Na žalost, kao društvo, osim deklarativno, još uvijek nismo zauzeli nepokolebljiv i čvrst stav o neprihvatljivosti svih vrsta nasilja –  verbalnog, fizičkog, seksualnog i digitalnog – te svjedočimo brojnim primjernima nasilnog ponašanja pojedinaca koje nije primjereno sankcionirano. Zbog toga već niz godina Ured pravobraniteljice za djecu upozorava na važnost međusektorske povezanosti u zajedničkom djelovanju u cilju zaštite prava i dobrobiti djece izložene nasilju i zanemarivanju. Isto tako, zalažemo se za kontinuirano provođenje edukativnih kampanja i preventivnih aktivnosti za djecu i odrasle o neprihvatljivosti nasilja nad djecom i njegovoj štetnosti za razvoj djece.

Pozivamo sve škole i organizacije koje rade s djecom da 28. veljače obilježe prigodnim aktivnostima protiv vršnjačkoga nasilja te omoguće djeci da ih se čuje i uključi u njegovoj prevenciji i kreiranju preventivnih strategija.