Pravobraniteljica za djecu poziva na jaču zaštitu djece od dostupnosti i oglašavanja igara na sreću

Pravobraniteljica za djecu poziva na jaču zaštitu djece od dostupnosti i oglašavanja igara na sreću

Pravobraniteljica za djecu je 12. travnja 2024., u postupku javne rasprave (e-savjetovanje), Ministarstvu financija uputila mišljenje na Nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreću. U njemu je naglasila kako djeca u Republici Hrvatskoj postojećim propisima nisu dovoljno zaštićena od potencijalno negativnog utjecaja oglašavanja, posebno zbog ugroženosti njihovog mentalnog zdravlja, lošeg utjecaja na zdrave životne navike, problema pretilosti i ovisnosti.

Posebno je ukazala na potrebu ulaganja dodatnih napora kako bi se djecu na svim mjestima zaštitilo od izloženosti oglašavanju i dostupnosti igara na sreću, alkohola, energetskih pića, duhanskih i srodnih proizvoda i hrane i pića čija se pretjerana uporaba ne preporučuje.

Naime, u obraćanjima Uredu pravobraniteljice za djecu građani traže jaču intervenciju države, a posebno prijavljuju da su prosječni gledatelji (obitelji s djecom) tijekom prijenosa sportskih događaja (primjerice, nogometnih i rukometnih utakmica, utakmica vaterpola, skijaških natjecanja i sl.) izloženi čestim reklamama igara na sreću. Kockanje i klađenje predstavlja ozbiljan javno-zdravstveni, ali i društveni problem. Zabrinjavajuće je da je klađenje, unatoč zakonskoj zabrani, ipak dostupno djeci, o čemu Ured saznaje iz kontakata s djecom, kao i iz rezultata više studija. Poseban problem predstavlja i online klađenje, posebice kada ga organiziraju strana trgovačka društva, kao i agresivno oglašavanje industrije kockanja. Oglašavanje različitih igara na sreću, kladionica i casina posve se „provuklo“ i u svijet sporta, na način da priređivači igara na sreću preuzimaju ulogu sponzora, ne samo sportskih emisija, već i različitih nacionalnih i međunarodnih sportskih natjecanja. Sportski klubovi pritom s ponosom objavljuju vijesti o ostvarenom sponzorstvu priređivača igara na sreću i oglašavaju ga na sportskim događanjima i opremi igrača.

Stoga je pravobraniteljica za djecu pozdravila pristupanje izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, u cilju usklađivanja prioritetne zaštite djece i mladih izloženih oglašavanju i dostupnosti igara na sreću, posebno klađenja i kockanja. Naglasila je da u fokusu mora biti prioritetna zaštita djece i mladih, kao i zaštita javnozdravstvenih interesa i potreba djece i drugih građana.

Osim podrške pozitivnim promjenama navedenim u ovom Prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o igrama na sreću, pravobraniteljica je istodobno ukazala i na neke primjedbe i prijedloge, za koje smatra da mogu doprinijeti još boljoj i učinkovitijoj zaštiti interesa djece.

Svi komentari i prijedlozi pravobraniteljice za djecu vidljivi su na poveznici: https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=26774.