Ured pravobraniteljice za djecu imao je priliku ugostiti predstavnice Misije stručnjaka Vijeća Europe tijekom njihovog boravka u Hrvatskoj u sklopu projekta „Provedba Barnahus modela u Hrvatskoj“. Projekt sufinancira Europska unija putem Instrumenta tehničke podrške, a provodi i sufinancira Vijeće Europe u suradnji s Europskom komisijom, Glavnom upravom za podršku strukturnim reformama (DG REFORM). Glavni korisnik projekta u Republici Hrvatskoj je Ministarstvo pravosuđa i uprave u bliskoj suradnji s drugim dionicima u čiju nadležnost ulazi materija kojom se uređuje cjelokupno područje Barnahus modela.
Misija stručnjaka Vijeća Europe održava se u Zagrebu od 24. do 26. listopada 2023. u svrhu prikupljanja informacija i procjene pravnih i političkih nedostataka u osiguravanju pravosuđa prilagođenog djeci i učinkovite međuagencijske koordinacije u slučajevima seksualnog nasilja nad djecom, kao i analize potrebe za obukom relevantnih stručnjaka i, između ostalog, postojeće prakse sudjelovanja djece i savjetovanja s djecom u Hrvatskoj. Tom su prigodom predstavnice Vijeća Europe, iz Odjela za dječja prava, Zaruhi Gasparyan i Frederique Privat de Fortunie, održale sastanak s pravobraniteljicom za djecu Helencom Pirnat Dragičević i njezinim savjetnicama Gordanom Filipović, Ninom Ćurčić i Ljiljanom Breulj Štimac 25. listopada 2023. u prostorijama Ureda pravobraniteljice za djecu.
Pravobraniteljica za djecu i njezine savjetnice predstavile su svoje iskustvo i saznanja o pravnim i političkim prazninama u osiguravanju podrške djeci žrtvama seksualnog zlostavljanja, međuagencijskoj suradnji i mogućnostima edukacija koje su dostupne stručnjacima koji rade na slučajevima seksualnog zlostavljanja djece. Istaknule su kako se Ured pravobraniteljice za djecu već niz godina zalaže za uvođenje Barnahus modela u Hrvatskoj koji bi znatno doprinio poboljšanju položaja djece žrtava seksualnog (ali i drugih oblika) nasilja te je upravo na inicijativu pravobraniteljice za djecu i započeo proces njegovog uvođenja. Postojanje jedne institucije sa strukturalnim okvirom, organizacijom i operativnim djelovanjem u kojoj bi dijete žrtva i/ili svjedok nasilja dobilo svu potrebnu pomoć i podršku je nužno kako bi se spriječila ponovna traumatizacija djece uzrokovana višestrukim ispitivanjem i davanjem iskaza. Također su istaknule kako bi, s obzirom na veličinu teritorija Republike Hrvatske, dječje kuće po uzornu na Barnahus model trebalo uspostaviti u nekoliko regionalnih centara kako bi njegove usluge bile dostupne svoj djeci u Hrvatskoj.