U uvodnom izlaganju Pravobraniteljica Mila Jelavić iznijela je osnovne podatke o broju i vrsti prijavljenih slučajeva u 2010. U prošloj je godini otvoreno 2409 novih predmeta, od kojih su 1059 bile prijave povreda pojedinačnih prava djece, a 1350 opće inicijative Ureda. Među prijavama kršenja pojedinačnih prava djece najbrojnije su one koje se odnose na pravo na život uz roditelje i roditeljsku skrb, kojih je bilo 331, a u 282 slučaja prijavljeno je nasilje nad djecom i zanemarivanje.
Tom se prilikom M. Jelavić osvrnula i na novi Zakon o pučkom pravobranitelju kojim bi se objedinilo sve specijalizirane pravobranitelje. Podsjetila je kako je postojanje samostalnog pravobraniteljstva za djecu pokazatelj istinske osjetljivosti i brige države za zaštitu prava i interesa djece, a djeca su najranjivija populacija, upravo zbog svoje ovisnosti o odraslima, koji su i najčešći kršitelji njihovih prava. Ured pravobraniteljice za djecu u proteklih je osam godina stručno i kadrovski ojačao, uspostavio je, uz zagrebački ured, regionalne urede u Osijeku, Rijeci i Splitu, osnovao Mrežu mladih savjetnika kao svoje savjetodavno tijelo koje čine djeca, dokazao se u mnogim područjima djelovanja.
– Želimo li sada odustati od modela koji se pokazao djelotvornim te izgubiti sljedećih nekoliko godina na uhodavanje i ispitivanje funkcionalnosti novoga sustava objedinjenih pravobranitelja, umjesto da se potpuno posvetimo zaštiti prava djece – zaključno je upitala pravobraniteljica Jelavić.
Sličan stav iznijeli su i neki zastupnici, koji su istaknuli i međunarodni ugled institucije pravobranitelja za djecu u Hrvatskoj, kao i snažnu potporu koju je u vezi s tim pitanjem dobila od međunarodnih institucija te istaknutih predstavnika pravne znanosti i uglednih dugih znanstvenika, stručnjaka i udruga koje se bave zaštitom i promicanjem prava djece.
Izvješće i Sažetak izvješća dostupni su na www.dijete hr u rubrici Izvješća o radu Pravobranitelja za djecu.