Prvi sastanak članova Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu iz cijele Hrvatske održava se 10. i 11. rujna 2010. na Bjelolasici. U prostorima HOC Bjelolasica pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić i njezine savjetnice, zajedno s dvadesetak djece iz Osijeka, Rijeke, Splita, Šibenika i Zagreba, kroz radionice, rasprave i dogovore utvrdit će način i sadržaj rada ove Mreže u sljedećoj godini.
U suradnji s organizacijama koje rade s djecom i mladima, Ured pravobraniteljice za djecu u protekloj je godini okupio dvadesetak učenica i učenika u dobi od 13 do 17 godina koji su prihvatili poziv da postanu članovi Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu. Njihova je uloga savjetovati pravobraniteljicu, upozoravati na teškoće u ostvarivanju dječjih prava, ali i poticati svoje vršnjake i pomagati im da aktivno sudjeluju u donošenju odluka koje se odnose na njih, upućujući ih, među ostalim, i na suradnju s pravobraniteljicom. Svoju savjetničku funkciju oni već ostvaruju putem elektroničkog foruma, a i u susretima s djelatnicima Ureda pravobraniteljice za djecu, gdje razmjenjuju mišljenja o važnim temama za život djece i mladih u Hrvatskoj danas. Tako pomažu u formuliranju stavova i preporuka koje pravobraniteljica javno iznosi i nastupa kao zagovornica i glasnogovornica djece, što je njezina osobito važna zadaća.
Mreža već funkcionira kao stalno savjetničko tijelo, no pravila za buduće izbore mladih savjetnika, kao što su način izbora, trajanje mandata i slično, donijet će sama djeca na svom prvom formalnom i osnivačkom skupu na Bjelolasici. Mladi savjetnici, koji su se na Bjelolasici prvi put svi zajedno susreli i „uživo“, odlučit će i o službenom nazivu mreže, ocijeniti dosadašnju suradnju s Uredom pravobraniteljice, iznijeti svoje ideje o tome kako dodatno poboljšati komunikaciju Ureda pravobraniteljice s djecom u raznim sredinama.
Mreža mladih savjetnika pravobraniteljice proteklih je mjeseci na elektroničkom forumu aktivno raspravljala o različitim temama, a trenutačno su glavne četiri teme: obrazovanje, nasilje, zdravlje te privatnost i internet. Ove teme su, osim što su aktualne i važne, izabrane i zato što će o njima raspravljati mladi savjetnici drugih pravobranitelja za djecu u Europi, čiji je rad potaknula Europska mreža pravobranitelja za djecu (ENOC – European Network of Ombudspersons for Children). ENOC je inicirao osnivanje međunarodne mreže djece i mladih pod nazivom ENOC-ova mreža mladih savjetnika ili ENYA (ENOC Network of Youth Advisors). ENYA će uglavnom djelovati putem elektroničkog foruma, na kojem će se razmjenjivati mišljenja i prijedlozi o odabranim temama. Poželjno je da se sve teme prvo razmotre na nacionalnoj razini, a potom svoje zaključke djeca upućuju vršnjacima iz međunarodne mreže. U tu se mrežu uključuju i djeca-savjetnici iz Hrvatske pa će tako i njihovi predstavnici, zajedno s mladim savjetnicima pravobranitelja za djecu iz drugih zemalja, sudjelovati u radu ENOC-ove godišnje skupštine u listopadu 2010. u Strasbourgu.