Izbornik

Konferencija „Virtualni (ne)prijatelj“ održana u OŠ Trnsko u Zagrebu

Konferencija „Virtualni (ne)prijatelj“ održana u OŠ Trnsko u Zagrebu

U Osnovnoj školi Trnsko u Zagrebu 28. listopada 2024. godine održana je konferencija pod nazivom „Virtualni (ne)prijatelj“ s fokusom na utjecaj interneta i digitalnih tehnologija na djecu te s posebnim naglaskom na vrijeme koje djeca provode na internetu, njihovu izloženost mobilnim uređajima te aktivnosti na društvenim mrežama.

Na početku konferencije sve prisutne pozdravili su ravnatelj Osnovne škole Trnsko Josip Petrović, koji je govorio o važnosti pismenosti općenito i kritičkog razmišljanja te ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, koji je naglasio kako je ovo doba izazovno za djecu, roditelje, odgojno-obrazovni sustav, ali i Vladu RH, te da je zadaća odraslih pružiti djeci sigurnost u realnom svijetu, a djeca u digitalnom svijetu moraju biti svjesna potencijalnih opasnosti poput krađe osobnih podataka, cyberbullyinga i lažnih vijesti.

Na konferenciji su predstavljeni rezultati istraživanja Centra za odgoj i obrazovanje te Obrtničke i industrijske graditeljske škole, koji su pokazali zabrinjavajuće rezultate: primjerice, postoji velik nesrazmjer između onoga što roditelji pretpostavljaju da njihova djeca rade na internetu i onoga što djeca zapravo rade (npr. razmjena brojeva mobitela s nepoznatim osobama, susret uživo s osobom koju su upoznali na internetu, itd.). Isto tako, 35% djece koja su sudjelovala u istraživanju provode 4-7 sati dnevno na mobitelu; 30% djece ne vidi ništa sporno u tome da se nađu uživo s osobom koju su upoznali putem interneta, a čak 97% djece smatra da je u redu koristiti vulgarne i nepristojne izraze na internetu.

Nakon predstavljenih rezultata istraživanja, u razgovoru 1:1 sudjelovala je zamjenica pravobraniteljice za djecu Tatjana Holjevac, koja je govorila o istraživanju o mišljenjima i stavovima djece i mladih o stanju dječjih prava u Hrvatskoj, koje je Ured pravobranitelja za djecu proveo prošle godine povodom obilježavanja 20 godina postojanja pravobraniteljstva za djecu u Hrvatskoj, a koje je pokazalo da mladi smatraju ovisnost o internetu jednim od osnovnih problema mladih danas u Hrvatskoj. Zamjenica pravobraniteljice također je istaknula važnost stjecanja osnova medijske/digitalne pismenosti već od najranije dobi, s fokusom na preventivne aktivnosti, edukacije djece i roditelja te potrebu roditeljskog nadzora nad aktivnostima djece na internetu. Napomenula je i kako je bitno da djeca znaju kome se mogu i trebaju obratiti u slučaju kada dožive bilo koji oblik nasilja na internetu, kao i da je od iznimne važnosti da roditelji svakodnevno komuniciraju sa svojom djecom te da izgrade odnos povjerenja koji je ključan za dobru komunikaciju i uvid u djetetov život.

U sklopu panela pod nazivom „Odgoj djece na internetu“ stručnjaci raznih profila govorili su o utjecaju prekomjernog korištenja mobitela na dječji mozak, zakonskim regulativama u pogledu dobne granice za kreiranje profila na društvenim mrežama, odraslima kao uzorima u korištenju mobitela i interneta, kao i o kršenju dječjih prava od strane roditelja koji objavljuju osobne podatke o svojoj djeci (npr. fotografije i snimke) na društvenim mrežama.

Osim spomenute konferencije, u planu je i održavanje interaktivnih edukacija/radionica osmišljenih i prilagođenih uzrastu učenika osnovnih i srednjih škola, a koje će se provoditi u Zagrebu, Zadru, Osijeku i Varaždinu.