Izbornik

Obilježeno 40 godina postojanja Centra za rehabilitaciju Zagreb

Obilježeno 40 godina postojanja Centra za rehabilitaciju Zagreb

Pravobraniteljica za djecu sudjelovala je na znanstveno-stručnoj konferenciji organiziranoj povodom 40 godina postojanja Centra za rehabilitaciju Zagreb – Podružnica Sloboština, u Hotelu Westin u Zagrebu, 21. i 22. listopada 2024.

Nakon uvodnih riječi Smiljane Eljuge, predstojnice podružnice Sloboština i Teodore Not, voditeljice podružnice Sloboština, pozdravne govore održali su ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić i pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević. U svojem govoru pravobraniteljica za djecu pohvalila je dosadašnji rad Centra za rehabilitaciju Zagreb, koji je velikom broju djece s teškoćama, obitelji, ali i odraslih ljudi vratio osmijeh na lice, pružio podršku kada im je najviše trebala, usmjerio ih i uključio u zajednicu. Napomenula je kako je vrlo važno da Centar, između ostalog, pruža i uslugu rane intervencije, koja mnogoj djeci u RH nije dostatna, kao i da je od iznimne važnosti roditeljima pružiti informacije o tome kome se mogu obratiti za pomoć, rehabilitaciju i savjet. Ovu potrebu prepoznao je Centar, potaknuvši projekt suradnje s pedijatrima, čime je uspješno odgovorio na još jedan izazov u ostvarivanju prava za djecu s teškoćama u razvoju.

Prvog dana konferencije održana je panel rasprava pod nazivom „Koloriti zajedništva – zajednička vizija“ u kojoj je, uz Zvjezdanu Bogdanović, savjetnicu u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, dr. sc. Loru Vidović, pročelnicu Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, dr. Erinu-Leonu Cetinić, pedijatricu Doma zdravlja Zagreb – Centar, dr. sc. Tomislava Ljutića, ravnatelja Dječjeg vrtića Potočnica u Zagrebu, prof. dr. sc. Marka Buljevca sa Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, roditelje Martine i Stjepana Ćurića, sudjelovala i dr. sc. Ivona Makvić Salaj, savjetnica pravobraniteljice za djecu.

Savjetnica pravobraniteljice za djecu Ivona Makvić Salaj istaknula je nužnost individualiziranog pristupa potrebama svakog djeteta i njegove obitelji u pružanju usluga rane intervencije. Također je naglasila kako suvremena usluga rane intervencije podrazumijeva međusobnu povezanost i koordinirano djelovanje stručnjaka iz različitih sustava, prvenstveno sustava zdravstva, socijalne skrbi i odgoja i obrazovanja. Posjetila je kako Ured pravobranitelja za djecu neprekidno apelira i potiče razvijanje i širenje usluga rane intervencije za djecu s razvojnim teškoćama i njihove obitelji, jer se na taj način prevenira institucionalizacija djece te se istovremeno jačaju kapaciteti roditelja kako bi mogli podržati djetetov razvoj i njegovo sudjelovanje u svakodnevnim životnim aktivnostima.