Izbornik

Pravobraniteljica za djecu na Cyber Guard konferenciji u Zagrebu

Pravobraniteljica za djecu na Cyber Guard konferenciji u Zagrebu

U organizaciji A1 Hrvatska i Centra za sigurniji Internet održana je 3. listopada 2024. godine u Zagrebu Cyber Guard konferencija o stvaranju sigurnijeg digitalnog svijeta za sve, a posebno za djecu.

Konferenciji su prisustvovali 350 vodećih domaćih i svjetskih stručnjaka iz područja kibernetičke sigurnosti, zaštite dinamike poslovanja i poslovnih sigurnosnih rješenja, tehnologije, obrazovanja i drugih ključnih sektora, s ciljem poticanja dijaloga i razmjene znanja.
Kroz inspirativne razgovore i primjere najboljih praksi, svi sudionici imali su priliku razmijeniti znanja i iskustva o tome kako svatko od nas može pridonijeti izgradnji odgovornog i sigurnog online okruženja koje ostavljamo budućim generacijama.

U sklopu konferencije održani su i zanimljivi paneli pod nazivima „Jesmo li #BoljiOnline?“ na temu cyberbullynga, zaštite djece u online svijetu te projekata poput Gen Z Akademije i Škole odgovornog influensanja te „Budućnost Kibernetičke Sigurnosti – Što Nas Čeka?“, koji je bio usmjeren na sigurnost poslovanja i nove tehnološke trendove poput umjetne inteligencije u ICT-ju.

Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević u svojem je pozdravnom govoru istaknula kako roditelji u Hrvatskoj dnevno provedu u prosjeku samo sedam minuta u razgovoru sa svojom djecom. Napomenula je i da su nove tehnologije promijenile svijet u kojem djeca odrastaju, a s obzirom na brzinu kojom se one razvijaju, velik je izazov razumjeti i pratiti sve promjene koje nose sa sobom. Budući da djeca smatraju digitalne tehnologije ključnima za svoj život, dužnost je odraslih da posreduju u odnosu između djece i tehnologije, no pritom ne smijemo zaboraviti da digitalni svijet nije i ne smije postati zamjena za stvarni život. Ujedno je naglasila važnost pomoći i podrške roditeljima i učiteljima u brizi za djetetov razvoj i zaštitu djetetove dobrobiti, a posebice važnost uvođenja medijske pismenosti od najranije dobi i na svim razinama odgojno-obrazovnog sustava kao ključne kompetencije ovog stoljeća. Završno je poručila kako nismo bespomoćni u odnosu na nove tehnologije te da je potrebno poštovati dječja prava, stoga je pozvala sve prisutne da razgovaraju s , slušaju i uključe djecu i mlade u stvaranje podržavajućeg i sigurnog virtualnog svijeta.