Izbornik

Godišnji susret mreže COPE

Godišnji susret mreže COPE

U mjesecu Europske kampanje za prava djece čiji su roditelji u zatvoru, u organizaciji pan europske mreže Children of Prisoners Europe (COPE) i lokalne dobrotvorne organizacije Bedford Row – Family project  u Limericku je u Irskoj od 8. do 11. lipnja 2023. održan COPE godišnji susret mreže 2023. (COPE Annual Network Meeting 2023). Bedford Row proaktivno radi s članovima obitelji osoba u zatvoru (i onima koji su pušteni) kako bi im pomogli u donošenju pozitivnih životnih izbora, posebno u pogledu njihove djece,

Međunarodna konferencija „Ponovno povezivanje kroz učenje i igru” (Reconnecting through learning and play) održana je u četvrtak, 8. lipnja 2023. na Fakultetu za obrazovanje i slobodne umjetnosti  Mary Immaculate College.

Konferencija je započela uvodnim govorom Rachel Brett, predsjednice COPE-a. Nakon uvodnih izlaganja organizatora i domaćina konferencije, predstavljena su istraživanja vezana za irski zatvorski sustav i Zatvor u Limericku, za povezivanje roditelja i djece kroz učenje i igru, aktivnosti organizacije Bedford Row, a sudionicima se obratila i zamjenica irskog Pravobranitelja za djecu.

U dijelu konferencije „Panorama o učenju i igri“ (Learning & Play Panorama), predstavljene su zanimljive aktivnosti članova mreže COPE i drugih dionika s kojima članovi surađuju. Tako su sudionici iz Švedske predstavili kazališni projekt o osvještavanju prava djece čiji su roditelji u zatvoru, sudionici iz Velike Britanije predstavili su alat za učitelje namijenjen procjenjivanju utjecaja na dijete, a iz Italije projekt igara s mamom i tatom koji su u zatvoru.

Na poziv mreže COPE, zamjenica pravobraniteljice za djecu Maja Gabelica Šupljika i savjetnica Danijela Žagar na konferenciji su predstavile suradnju Ureda pravobranitelja za djecu s riječkom Osnovnom škola Nikola Tesla, u projektu građanskog odgoja i obrazovanja pod nazivom „S obje strane rešetke“. Ova suradnja je spontano proizašla nakon  promocije publikacije Ureda pravobranitelja za djecu pod nazivom „S obje strane rešetke – Što dugujemo djeci čiji su roditelji u zatvoru“ održanoj u Rijeci 5. listopada 2022. povodom obilježavanja 15 godina riječkog Ureda pravobranitelja za djecu.

U ovom projektu u drugom polugodištu školske godine 2022./2023. sudjelovalo je 10 učenica, pod vodstvom psihologinje škole mr.sc. Orjanom Marušić Štimac. One su provele brojne aktivnosti na razini škole, neke s djelatnicama Ureda pravobranitelja za djecu, proveli su anketu s građanina Grada Rijeke, te su posjetili Zatvor u Rijeci.

Svoj su projekt uspješno predstaviti na školskoj, županijskoj i državnoj smotri projekata, a na konferenciji smo projekt predstavili kao primjer dobre prakse u odnosu na jednu skupinu djece čije potrebe se često ne prepoznaju i ne uvažavaju. Prezentacija projekta izazvala je veliki interes najrazličitijih sudionika iz različitih zemalja: učitelja, socijalnih radnika, sudaca, organizacija civilnog društva, irskog Pravobranitelja za djecu.

Na konferenciji je održana i panel rasprava predstavnika i članova iz Irske, Poljske i Litve, pod nazivom „Treba selo da se odgoji dijete“ (It Takes a Village to Raise a Child). Konferencija je okupila  edukatore, roditelje, stručnjake socijalne skrbi, istraživače i sve zainteresirane za istraživanje snage učenja kroz igru za djecu čiji su roditelji u sukobu sa zakonom, a sudionici su imali priliku učiti i umrežiti se s kolegama iz drugih država te čuti i istražiti nove tehnike i različite aktivnosti.

U petak 9. lipnja održana je godišnja Opća skupština mreže (General Assembly) na kojoj se raspravljalo i glasovalo o godišnjim aktivnostima mreže, usvajanju Principa mreže, financijskim i statusnim pitanjima te članstvu u mreži. Nakon primanja novih članova, 2023. godine mreža broji 126 članova iz više od 30 zemalja. Zbog isteka mandata, na novu predsjednicu mreže jednoglasno je izabrana Margaret Tuite, inače individualni član mreže iz Belgije, koja će zamijeniti višegodišnju predsjednicu Rachel Brett.

Nakon Opće skupštine, članovi mreže posjetili su prostore domaćina-organizatora ovih višednevnih aktivnosti u Limericku –  lokalnu dobrotvornu organizaciju Bedford Row – Family project.  Sudionici su imali priliku obići prostore organizacije i steći uvid u direktni rad s korisnicima- obiteljima i djecom.

Posjetili smo i Zatvor u Limericku – zatvor srednje razine sigurnosti za odrasle muškarce i žene, i to za muškarce iz okruga Clare, Limerick i Tipperary i za žene u svih šest Munster okruga. Trenutni kapacitet mu je 210 muškaraca i 28 žena. Sudionici su posjetili novouređeno krilo za žene koje će moći prihvatiti 59 žena. Ovo je krilo posebno dizajnirano i uređeno za žene, ciljano je projektirano kako bi se zadovoljile njihove potrebe i omogućilo im se humano izdržavanje kazne zatvora uz mogućnosti ostvarivanja posjeti djece, uz stručnu podršku i izvršavanje sadržaja roditeljske skrbi za vrijeme izdržavanja kazne zatvora.

U subotu 10. lipnja održan je održan skup „Forum for Reflection and Exchange “. Na njemu su razmotrene međuagencijske inicijative koje povezuju zatvore i škole, oslanjajući se na prezentacije s konferencije od 8. lipnja. Članovi mreže bavili su se pitanjima:  Kako su te inicijative razvijene i provedene? Kako smisleno surađivati sa školama? Koji se izazovi mogu pojaviti i kako na njih najbolje odgovoriti?

Na Forumu su aktivnosti predstavili članovi iz Švedske, Portugala, Poljske, Norveške, Malte i Hrvatske. Zamjenica pravobraniteljice za djecu i savjetnica i u ovom su dijelu ovogodišnjeg događanja, predstavile projekt Osnovne škole Nikola Tesla, no s naglaskom na način njegove provedbe, rezultate i specifičnosti u provođenju projekta. Forum je bila prilika i za susret s posebnom grupom mreže, pod nazivom Wise Persons Group u razmjeni informacija i promišljanju daljnjih aktivnosti mreže.

U popodnevnim satima održan je Networking Corner (Kutak za umrežavanje) na kojem su članovi međusobno predstavili svoje aktivnosti i razne inicijative, uz razmjenu materijala i publikacija.

Tijekom ovih aktivnosti zamjenica pravobraniteljice za djecu i njezina savjetnica u više su prilika predstavile mandat Ureda i aktivnosti radi zaštite djece, kao i promociju dječjih prava uz mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu, te bavljenje temom prava djece čiji su roditelji u zatvoru. Sudionicima su dane informacije o relevantnim publikacijama i materijalima dostupnih na mrežnoj stranici Ureda pod PUBLIKACIJE, te im je podijeljen letak Ureda Who can provide support to children of incarcerated parents?

U nedjelju 11. lipnja održan je sastanak COPE upravnog odbora na kojem je 12 članova odbora (među kojima je zamjenica pravobraniteljice za djecu koja je institucionalni i individualni član te je opći tajnik odbora) raspravljalo o funkcioniranju i financiranju mreže te o ostvarenju strateškog plana, a napravljena je i evaluacija ovogodišnjeg susreta mreže.

Više o događanjima i ključnim porukama na stranici mreže COPE: https://childrenofprisoners.eu/