Izbornik

Izložba o integraciji izbjeglica u OŠ Horvati, Zagreb

Izložba o integraciji izbjeglica u OŠ Horvati, Zagreb

Pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević prisustvovala je na otvorenju izložbe plakata u Osnovnoj školi Horvati u Zagrebu, koja se održava u sklopu projekta „Artematizacija – umjetnost razumijevanja“. Ovu izložbu dizajnerskih plakata za osnovne škole s temom pozitivne integracije izbjeglica potpisuje nagrađivani umjetnik i legenda domaćeg dizajna Boris Ljubičić, a produciraju Festival tolerancije i UNHCR Hrvatska.

Izložba dizajnerskih plakata bit će prikazana u 25 osnovnih škola u Hrvatskoj, a otvorenje se održalo u OŠ Horvati u Zagrebu 5. prosinca 2023. godine. Tom je prilikom pravobraniteljica za djecu pozdravila prisutne učenike četvrtih i osmih razreda, napomenuvši kako je bitno pomoći djeci koja su prognana iz svojih domova i zemalja u integraciji i prilagodbi novom životu te da je integracija dvosmjerna budući da i mi upoznajemo druge jezike, kulture i običaje. Pritom je identitet iznimno bitan jer prognanoj djeci pomaže prebroditi traumatska iskustva i stres koje su doživjeli na svom putu izgnanstva.

Na početku izložbe sudionike je pozdravila ravnateljica OŠ Horvati Manuela Piškor-Podobnik, istaknuvši kako njihovu školu pohađaju učenici iz Ukrajine, Sirije, Sjeverne Makedonije i Jordana te da već dugi niz godina sudjeluju u radionicama Festivala tolerancije, vodeći se motom kako su različitosti naše bogatstvo. Pozdravne riječi dale su i direktorica Festivala tolerancije Nataša Popović, koja je ukratko predstavila izložbu rješenja plakata s porukom osvještavanja važnosti tolerancije; zatim predstavnica UNHCR-a u Hrvatskoj Ana Rich, koja je djeci objasnila pojam izbjeglice i kako samo malim gestama možemo pomoći djeci u prilagodbi novoj okolini te profesorica hrvatskog jezika u OŠ Horvati Linda Šimunović Nakić, koja je u dirljivom govoru napomenula kako svoj identitet (ali i identitet škole) potvrđuju učenici svojim rezultatima, od kojih su najponosniji rezultatima koji proizlaze iz zajedništva, integracije, inkluzije i tolerancije. Istaknula je i kako se tolerancija, kao poželjna vrlina svakog čovjeka, uči od najranije dobi te da je nužna poput mira i slobode. Tolerancija podrazumijeva vještinu te se kao takva treba usavršavati i razvijati.

Nakon uvodnog dijela, učenica 8. razreda OŠ Horvati predstavila je svoj učenički rad na temu lektire „Galeb Jonathan Livingston“ Richarda Bacha, govoreći o povezanosti između izbjeglica (posebno djece) s galebom koji je bio protjeran iz jata jer je bio drukčiji.

Potom je prikazan film koji su učenici škole snimili o dječaku Ahmatu iz Sirije koji pohađa njihovu školu i kojeg su prihvatili u svojoj zajednici, s porukom kako je ova škola „mjesto suživota, tolerancije i sigurnog odrastanja“. Na samom završetku otvorenja prisutnima se obratio i sam dječak Ahmat, koji je rekao kako se u školi ne osjeća poput stranca, već čak i bolje nego što se osjećao u svojoj domovini te se zahvalio svima na pomoći i prihvaćanju u zajednicu.

Na otvorenju izložbe prisustvovale su i savjetnice pravobraniteljice za djecu Nina Ćurčić i Ljiljana Breulj Štimac.