Izbornik

Mladi savjetnici pravobraniteljice za djecu sudjelovali na Forumu ENYA 2023 na Malti

Mladi savjetnici pravobraniteljice za djecu sudjelovali na Forumu ENYA 2023 na Malti

Članice pete generacije Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu Karla Lea Čerkuć iz Zagreba i Marijeta Škaro iz Šibenika sudjelovale su od 3. do 4. srpnja 2023. u Valletti na Malti na međunarodnom Forumu ENYA-e 2023., zajedno s tridesetak mladih savjetnika pravobranitelja za djecu iz 18 europskih zemalja i regija. One su, u pratnji voditeljice Mreže mladih savjetnika Davorke Osmak Franjić i koordinatorice projekta ENYA-e Danijele Žagar, sudjelovale u dvodnevnim aktivnostima ENYA Foruma 2023. čija je središnja tema bila promocija i zaštita dječjih prava kroz ulogu pravobraniteljskih institucija.

Naime, Ured pravobranitelja za djecu sudjeluje u ovogodišnjem projektu ENOC-a ENYA 2023 „Neka mladi govore, Neka mladi govore o promociji i zaštiti dječjih prava“ (Let’s Talk Young, Let’s Talk about Promoting and Protecting Children’s Rights). Europska mreža mladih savjetnika (ENYA) sastavni je dio Europske mreže pravobranitelja za djecu (ENOC) od 2009. Ove godine 18 institucija članica ENOC -a sudjeluje u ENYA 2023 “Neka mladi govore, Neka mladi govore o promociji i zaštiti dječjih prava” i to iz  Andaluzije, Armenije, Baskije, Belgije, Katalonije, Hrvatske, Cipra, Estonije, Grčke, Islanda, Jerseya, Italije, Luksemburga, Malte, Sjeverne Irske, Poljske, Slovačke i Škotske.

Svaka institucija koja sudjeluje u projektu organizirala je aktivnosti s djecom i mladima koji su raspravljali o tome kako bi neovisne institucije za dječja prava (Independent Children’s Rights Institutions – ICRIS) trebale promicati i zaštititi prava djece na učinkovit i prikladan način. Njihove će preporuke, nakon održavanja zajedničkog Foruma na Malti i godišnje konferencije mreže ENOC u rujnu u Briselu biti inkorporirane u stajalište ENOC-a o ulozi neovisnih institucija za ljudska/dječja prava u zaštiti i promicanju prava djeteta.  Svrha projekta ENYA je aktivno uključiti djecu i mlade u godišnji rad ENOC-a i dati im priliku da ih se čuje na razini koja nadilazi granice njihove zemlje, na europskoj razini. U sklopu te teme Ured pravobraniteljice za djecu u Hrvatskoj dosad je organizirao sastanke i rasprave s djecom članovima Mreže mladih savjetnika (MMS), koji su usvojili svoje preporuke, koje su podijelili i raspravili s drugim sudionicima ovog projekta na Malti.

Na ENYA forumu u Malti sudjelovalo je 35 tinejdžera iz 18 europskih regija kako bi podijelili svoja razmišljanja o temama participacije djece, dječjim pravima i učinkovitosti, dostupnosti, vidljivosti i angažmanu s djecom i za djecu i mlade.

Uz uvodne riječi gospođe Salvör Nordal, predsjedavajuće ENOC-a i gospođe Antoinette Vassallo, pravobraniteljice za djecu iz Malte, sudionicima se pozdravnom riječju obratio dr. Michael Falzon, ministar za socijalnu politiku i prava djece iz Malte.  Predstavnici iz Nacionalne agencije za mlade, s mladima su održali  radionicu na temu  aktivnog građanstva, o vještinama zagovaranja. Dr. Ruth Farrugia s mladima je održala radionicu s primjerima slučaja Europskog suda za ljudska prava i o ulozi neovisnih institucija za dječja prava, a na muzičkoj su radionici osmislili svoju pjesmu na temu dječjih prava i participacije. Uz radionice, izlaganja stručnjaka i podršku koordinatora, mladi su razmijenili svoje preporuke, iskustva i stavove i usvojili zajedničke preporuke za aktivnosti ENOC-a.

Članice MMS-a iz Hrvatske Karla Lea i Marijeta ovom su prigodom svojim vršnjacima i odraslima predstavile aktivnosti MMS-a na ovu temu provedene u Hrvatskoj, te su tijekom ova dva dana aktivno predstavljale svoje vršnjake iz Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu u Hrvatskoj.

Nakon ovoga skupa mladi savjetnici, zajedno s odraslim savjetnicima europskih pravobranitelja za djecu, nastavljaju aktivnosti u sklopu zajedničkog ENYA projekta. Njihov sljedeći zajednički susret bit će na godišnjoj konferenciji ENOC-a koja će se u rujnu održati u Briselu.