Izbornik

Početna konferencija projekta “SINERGY” održana u Zagrebu

Početna konferencija projekta “SINERGY” održana u Zagrebu

U organizaciji Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske, 3. srpnja 2024. godine u hotelu Westin u Zagrebu, održana je početna konferencija projekta “SINERGY – Osiguravanje sinergijskog pristupa integraciji državljana trećih zemalja”. Projekt je sufinanciran sredstvima Fonda za azil, migracije i integraciju (AMIF), a na Konferenciji je najavljen početak novog projekta kojemu je cilj dodatno unaprijediti sustav integracije državljana trećih zemalja, s posebnim naglaskom na osobe kojima je odobrena međunarodna zaštita.

Konferenciju je otvorila Katarina Coha, voditeljica Službe za ljudska prava u Uredu za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, naglasivši važnost sinergijskog djelovanja svih dionika u osmišljavanju i provedbi integracijskih mjera i potrebu za daljnjim unaprjeđenjem integracijskih politika na temelju iskustava iz prošlih projekata Ureda te izazova poput integracije ukrajinskih izbjeglica. Predstavljene su strateške i projektne aktivnosti Ureda kao koordinativnog tijela u postupku uključivanja osoba pod međunarodnom i privremenom zaštitom u društvo te aktivnosti projekta „SINERGY”.

U prvom dijelu konferencije govorilo se o važnosti lokalne zajednice u procesu integracije osoba pod međunarodnom i privremenom zaštitom i državljana trećih zemalja.  Predstavnica UNHCR-a Mirjana Vergaš,  predstavnica Grada Zagreba Jana Radić i predstavnica Grada Varaždina Andreja Bobek govorile su o učinkovitom uključivanju izbjeglica u lokalnu zajednicu, integracijskim aktivnostima Grada Zagreba i ulozi Grada Varaždina.

Drugi dio konferencije obuhvatio je teme uklanjanja jezičnih barijera prilikom korištenja prava osiguranih Zakonom pod međunarodnom i privremenom zaštitom. Na tu temu govorile su stručnjakinja iz područja prevođenja i edukacije Martina Čarija te predstavnice Hrvatskog zavoda za zapošljavanje Elizabeta Filipaj, Centra za kulturu dijaloga (CKD) Nejra Kadić Meškić i članica Savjetodavne skupine državljana trećih zemalja i osoba migrantskog porijekla Sweta Pudasaini Vražić. Razgovaralo se i o izazovima s kojima se susreću kulturni medijatori i prevoditelji. Predstavljen je novi sustav učenja hrvatskog jezika za strance koji provodi Hrvatski zavod za zapošljavanje te uspostava centralizirane elektroničke baze prevoditelja za jezike kojima se najčešće služe osobe kojima je odobrena međunarodna zaštita kao dio aktivnosti projekta „SINERGY”.

Na kraju Konferencije sudionici su istaknuli važnost međusobne suradnje svih uključenih dionika, odnosno svih razina vlasti, organizacija civilnoga društva i opće populacije u cilju uspješne integracije i izgradnje inkluzivnog društva.

Konferenciju je pratila savjetnica iz Ureda pravobraniteljice za djecu Nina Ćurčić.

 

(Fotografija: https://ljudskaprava.gov.hr/)