U suradnji s Veleučilištem u Rijeci i povodom Nacionalnog dana sigurnosti na cestama koji se obilježava 21. listopada, Ured pravobraniteljice za djecu organizira Konferenciju o zaštiti prava djece u prometu – gdje smo i što još moramo učiniti? 26. listopada 2023. godine u glavnoj zgradi Veleučilišta u Rijeci, Vukovarska 58, Rijeka, s početkom u 10h. Na konferenciji će se okupiti relevantna tijela i stručnjaci iz Hrvatske i inozemstva s ciljem rasprave o stanju sigurnosti djece u prometu u Hrvatskoj i daljnjim mogućnostima zajedničkog djelovanja u zaštiti njihovih prava i interesa.
Uz plenarna izlaganja Ureda pravobranitelja za djecu, predstavnika Mreže mladih savjetnika pravobraniteljice za djecu, Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva mora, prometa i infrastrukture te inozemnog izlagača, predstavnika Europskog vijeća za sigurnost prometa (European Transport Safety Council -ETSC), održat će se tri panela na kojima će stručnjaci raspravljati o obrazovanju za sigurnost u prometu, zdravlju djece i intervenciji sustava socijalne skrbi te cestovnoj infrastrukturi, sigurnosti vozila i upravljanju sigurnošću.
Prema preliminarnim podacima Europske komisije, u 2022. godini više od 20 600 ljudi poginulo je u prometnim nesrećama na cestama EU. Oko 6000 djece poginulo je na europskim cestama između 2011. i 2020. godine. Podaci Ministarstva unutarnjih poslova za razdoblje od 2011. do 2020. govore da je u cestovnom prometu u Hrvatskoj poginulo čak 156 djece do 18 godina starosti, od čega 82 putnika, 39 vozača i 35 pješaka. Svaka od tih smrti predstavlja neizrecivu tragediju, kao i neuspjeh u zaštiti najugroženijih.
Podsjećamo da je i Odbor za prava djeteta UN-a u svojim Zaključnim primjedbama o kombiniranom petom i šestom periodičnom izvješću Hrvatske, donesenim u lipnju 2022., pozdravljajući izmjene i dopune Zakona o sigurnosti prometa na cestama iz 2019. godine s ciljem poboljšanja sigurnosti cestovnog prometa i prometne kulture, preporučio da RH provede dodatne mjere za sprječavanje prometnih nesreća, uključujući dodatne obrazovne programe o sigurnosti na cestama i prevenciji nesreća u svim školskim programima, javne kampanje za podizanje prometne svijesti djece, roditelja, učitelja i javnosti. Odbor je preporučio i strogu provedbu prometnih zakona, uključujući i one o korištenju mobilnih telefona zbog njihove povezanosti s nesrećama, kao i osiguranje sustavnog prikupljanja podataka za procjenu trenda cestovnih prometnih nesreća, uključujući uzroke i povezani morbiditet i smrtnost od prometnih nesreća.