
U uvodnom dijelu seminara govorili su također predsjednici Eurochipsa i FFP-a, državni tajnik norveškog Ministarstva pravosuđa te savjetnica iz Ureda norveškog pravobranitelja za djecu. U svome izlaganju pod naslovom “Pravobranitelj za djecu kao katalizator” M. Gabelica Šupljika prikazala je rad Ureda pravobraniteljice za djecu u Republici Hrvatskoj u protekle četiri godine, od Eurochipsove konferencije u Parizu 2006. Prezentacija je potaknula pitanja o broju djece zatvorenika u Hrvatskoj, o konkretim postupcima pomoći djeci, o mogućnosti znanstvenih istraživanja o toj temi u Hrvatskoj, o tome zašto se pravobraniteljica odlučila tako sveobuhvatno i intenzivno baviti tom temom. Posebno ih je zanimao rad Ureda s medijima, kao i procjena osjetljivosti izvršne vlasti na preporuke.
Danci su predstavili veliki međunarodni projekt koji predviđa reformu “korektivnog” sustava. Zanimljivo je da se mnogi elementi podudaraju sa zaključcima i preporukama Ureda pravobraniteljice za djecu u Hrvatskoj, koje su uslijedile nakon tribine o pravima djece čiji su roditelji u zatvoru, održane 2008. godine. Primjerice, uključivanje sustava socijalne skrbi, nužnost osiguranja minimalnih uvjeta za kontakte, respektiranje dječjih prava kao prioriteta u odnosu na prava odraslih/zatvorenika, potreba većeg angažiranja stručnjaka mentalnog zdravlja, potreba za edukacijom različitih profesionalca s kojima djeca dolaze u kontakt itd.
Na generalnoj skupštini je M. Gabelica Šupljika predstavila Ured kao novog člana EUROCHIPS-a. Tri druga nova člana su Njemačka, Švicarska i Italija. Na skupšitini se govorilo o važnosti proširivanja mreže i uključivanja novih članova, o aktivnoj strukturi organizacije te o tome kako se EUROCHIPS pretvara u europski centar ekspertnih znanja o djeci čiji su roditelji u zatvoru. Mreža uključuje 14 zemalja, 19 organizacija i sedam pojedinačnih stručnjaka.
U sklopu ovih skupova sudionici su obišli zatvore Bredtveit u Oslu (za žene) i zatvor u Bergenu (za muškarce i žene).